Domowe sposoby na suchość pochwy to rozwiązania, których szuka bardzo wiele kobiet. Powodem tego jest fakt, że to problem coraz bardziej powszechny, a jednocześnie niezwykle wstydliwy. Szacuje się, że niewystarczające nawilżenie dróg rodnych dotyczy od 20 do 40% pań. Zdecydowaną większość w tej grupie stanowią kobiety w wieku dojrzałym, jednak suchość pochwy coraz częściej dotyka także młode przedstawicielki płci pięknej.

Niestety przypadłość obniża także jakość kontaktów intymnych z partnerem, co przekłada się na zmniejszenie pewności siebie i gorsze samopoczucie psychiczne. Warto zatem sprawdzić znane i stosowane przez inne kobiety naturalne środki zaradcze na suchość pochwy, zanim dolegliwość ta przerodzi się w poważne infekcje lub choroby dróg rodnych.

Czym jest suchość pochwy ?

Suchość pochwy to stan fizjologiczny dotyczący kobiecych stref intymnych, w którym nie jest produkowana wystarczająca ilość wydzieliny potrzebnej do zapewnienia zdrowych warunków do współżycia oraz ochrony przed szkodliwymi czynnikami, zarówno zewnętrznymi, jak i wewnętrznymi.

Objawami niedostatecznego nawilżenia waginy są: swędzenie, pieczenie, napięcie, ucisk, a nawet ból. Podczas współżycia kobieta odczuwa ogromny dyskomfort. Stosunek jest dla niej bolesny oraz powoduje otarcia ścianek pochwy, które jeszcze bardziej potęgują nieprzyjemne doznania i powodują dodatkowy stres. Problemem staje się także jazda na rowerze, czy uprawianie innych sportów oraz noszenie obcisłych ubrań.

Przez cały cykl menstruacyjny w drogach rodnych kobiety wytwarzany jest śluz. Jego wygląd, konsystencja i odczyn zmieniają się wraz z konkretną fazą cyklu, jednak bez względu na rodzaj śluzu, potrzebna jest odpowiednia jego ilość. Zapewnia to wymagany stopień nawilżenia i prawidłowe ph pochwy, które stanowią należytą ochronę przed drobnoustrojami chorobotwórczymi takimi, jak bakterie i grzyby oraz umożliwiają bezpieczne i satysfakcjonujące odbywanie stosunków płciowych.

Śluz umożliwia też plemnikom przeżycie w drogach rodnych oraz dotarcie do komórki jajowej i jej zapłodnienie. Zbyt sucha pochwa może zatem być jedną z przyczyn trudności z zajściem w ciążę. Prawidłowe nawilżenie waginy pozwala ponadto utrzymać zdrową, naturalną florę bateryjną, dzięki czemu zachowana zostaje równowaga zdrowotna.

Przyczyny suchości pochwy

przyczyny problemów intymnych

Główną przyczyną suchości pochwy jest zmieniający się poziom estrogenów. W momencie, kiedy zmniejsza się wydzielanie tego rodzaju hormonów, dochodzi do obniżenia produkcji śluzu. O ile w ostatniej fazie cyklu menstruacyjnego (czyli przed miesiączką) spadek poziomu estrogenów jest zjawiskiem naturalnym, o tyle znaczne zmniejszenie syntezy tego hormonu ma ogromny wpływ na nawilżenie pochwy i zaburza naturalną florę bakteryjną.

Produkcja estrogenów spada także podczas ciąży (zwłaszcza w pierwszych miesiącach), po porodzie, w trakcie karmienia piersią oraz w okresie menopauzy. Przyczyną suchości pochwy jest też przyjmowanie przez kobietę antybiotyków, które niszczą naturalną florę bakteryjną.

Niedostateczne nawilżenie może być także indywidualną reakcją na stosowaną antykoncepcję doustną. Niejednokrotnie nadmierna suchość sfery intymnej wynika z używania nieodpowiednich kosmetyków do higieny tych miejsc, perfumowanych wkładek czy też prania bielizny w zbyt dużej ilości detergentów. Również zbyt częste wizyty na basenie mogą powodować suchość pochwy.

Warto wspomnieć także o różnego rodzaju chorobach takich, jak cukrzyca czy nowotwory, które zwiększają ryzyko wystąpienia suchości waginy. Podobnie jest w przypadku przyjmowania leków, radioterapii i przebytych operacji (szczególnie w układzie rozrodczym).

Za jedną z przyczyn suchości pochwy uznaje się również zbyt restrykcyjne diety odchudzające, w wyniku których organizm boryka się z niedoborami składników odżywczych rzutującym na poziom nawilżenia w drogach rodnych. Podobnie jest w przypadku nieodpowiedniej diety, ubogiej w witaminy i minerały oraz niezdrowego stylu życia także, jeśli chodzi o zbyt małą aktywność fizyczną, ciągłe przemęczenie i stres. Nie sposób nie wspomnieć o niewypijaniu wystarczającej ilości czystej, niegazowanej, dobrej jakości wody mineralnej w ciągu dnia (minimum 1,5 litra).

Wahania poziomu estrogenów oraz inne przyczyny suchości pochwy skutkują niekorzystnymi zmianami w układzie rozrodczym: ścianki pochwy stają się cieńsze i tracą elastyczność, przez co bardzo łatwo o uszkodzenia błony śluzowej i zakażenia. Niejednokrotnie dochodzi do krwawień ze zranionych ścianek.

Domowe sposoby na suchość pochwy

kobieca intymność

Istnieje wiele naturalnych, bezpiecznych i przynoszących pożądane rezultaty sposobów na radzenie sobie z suchością pochwy. Należy w pierwszej kolejności przyjrzeć się prowadzonemu stylowi życia i diecie. Zmiana niektórych nawyków może bowiem okazać się niezwykle pomocna. Istnieje ponadto wiele wartościowych i naturalnych preparatów wspomagających radzenie sobie z tym wstydliwym problemem.

Zbilansowane posiłki i zdrowy styl życia

Jak powszechnie wiadomo, sposób odżywiania się rzutuje na wszystkie aspekty naszego zdrowia. Organizm powinien codziennie dostawać odpowiednią porcję węglowodanów złożonych (najlepiej w postaci kasz, płatków, różnych rodzajów ryżu oraz pełnoziarnistej mąki i pieczywa), pochodzących ze zbóż takich, jak: gryka, proso, orkisz, jęczmień, owies, komosa ryżowa, amarantus i innych.

Bardzo ważnym składnikiem budulcowym są białka, przede wszystkim pochodzenia roślinnego, ale także z dobrej jakości mięsa i przetworów mlecznych. Kolejnymi, niezbędnymi związkami są nienasycone kwasy tłuszczowe obecne w nierafinowanych, tłoczonych na zimno olejach roślinnych oraz np. w awokado. Z kolei warzywa i owoce dostarczą witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów.

Bez wątpienia natomiast powinno się zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej, zawierającej konserwanty, polepszacze smaku i zapachu, spulchniacze oraz utwardzone tłuszcze trans. Niekorzystny wpływ w na zdrowie mają także potrawy na bazie białej, rafinowanej i mąki oraz cukru.

Nie zapominajmy o wypijaniu ok. 2 litrów wody dziennie. Równie ważnym elementem jest regularna aktywność fizyczna, szczególnie na świeżym powietrzu, zapewnienie organizmowi wystarczającej ilości dobrej jakości snu (7-9 godzin na dobę) oraz ograniczanie codziennego, nadmiernego przemęczania się i permanentnego stresu (warto nauczyć się skutecznych technik relaksacyjnych jak np. medytacja).

Suplementy diety na suchość pochwy

Sposobem sprawdzonym i stosowanym od dawna przez bardzo wiele kobiet na uzupełnienie niedoborów i zapewnienie prawidłowego nawilżenia w strefie intymnej, są suplementy diety. W dzisiejszych czasach coraz częściej wspomina się o dużo mniejszej wartości odżywczej poszczególnych produktów spożywczych. Wynika to niestety ze stosowania coraz większej ilości środków ochrony roślin oraz wyjałowienia gleby. W tej sytuacji preparaty dostarczające dodatkowych witamin i minerałów mogą okazać się niezwykle pomocne.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom kobiet i w odpowiedzi na problemy z suchością pochwy, opracowano specyfik Femin Plus. Są to specjalne kapsułki poprawiające nawilżenie w drogach rodnych, ale nie tylko. Ten suplement został stworzony z myślą o wyjątkowych potrzebach intymnych wszystkich kobiet.

Femin Plus to tabletki o naturalnym składzie. Zawierają one ekstrakty ziołowe z: liści damiany, nasion kozieradki pospolitej, korzenia żeń-szenia, nasion kakaowca, korzenia lukrecji gładkiej, korzenia maca, liści ginko biloba i pieprzu czarnego. Dodatkowymi składnikami są: cynk, L-arginina, witamina B6 i E.

Kapsułki Femin Plus niwelują suchość pochwy, wyraźnie i odczuwalnie podnosząc stopień jej nawilżenia poprzez stymulację produkcji śluzu. Tabletki regulują także gospodarkę hormonalną, co wpływa na podwyższenie libido, poprawia samopoczucie oraz dodaje energii i sił do działania. Efekty te możliwe są do osiągnięcia dzięki skutecznemu uzupełnianiu niedoborów żywieniowych. Femin Plus pobudza krążenie, dzięki czemu możliwe jest lepsze odżywienie wszystkich komórek i tkanek. Dotyczy to także sfery intymnej. Lepsze ukrwienie znacznie zwiększa u kobiety wrażliwość na dotyk, przez co seks staje się niezwykle satysfakcjonujący. Panie szybciej osiągają stan podniecenia, a orgazmy są bardziej intensywne.

Wszystkie te pozytywne rezultaty możliwe są do osiągnięcia przy regularnym stosowaniu suplementu, co potwierdza wiele kobiet stosujących Femin Plus. Najlepiej świadczą o tym doskonałe opinie, które można znaleźć w Internecie. Bardzo często poruszanym tam tematem jest suchość pochwy. Forum internetowe stanowi natomiast główne miejsce, w którym kobiety szukają wsparcia i porad dotyczących tego wstydliwego problemu.

Żele i maści na problemy z suchością pochwy

Dobrym środkiem zaradczym są różnego rodzaju lubrykanty. Po żel na suchość pochwy panie sięgają przede wszystkim przed stosunkiem. Dzięki temu możliwe jest satysfakcjonujące, niepowodujące dyskomfortu i bólu zbliżenie z partnerem. Dostępne są żele na bazie wody, które intensywnie nawilżają śluzówkę waginy. Są one w pełni naturalne i bezpieczne dla skóry. Nie wywołują podrażnień oraz bardzo rzadko powodują alergie. Mogą być stosowane jako środek zaradczy na nadmierną suchość pochwy, ale także jako urozmaicenie życia seksualnego.

Co ważne, nie obniżają one skuteczności prezerwatyw. W przypadku pań o wyjątkowo wrażliwej skórze i śluzówkach oraz skłonnościach do alergii idealnie sprawdzą się lubrykanty hipoalergiczne. Są to preparaty wolne od substancji smakowych i zapachowych oraz konserwantów i barwników, co znacznie zmniejsza ryzyko ewentualnych podrażnień. Często zawarte są w nich dodatkowe substancje o charakterze łagodzącym i przeciwzapalnym, np. aloes, rumianek, len i Panthenol.

Lubrykanty na bazie wody oprócz tego, że wpływają na lepsze nawilżenie pochwy, łagodzą stany zapalne i podrażnienia, regenerują uszkodzoną błonę śluzową, działają przeciwbakteryjnie antygrzybiczo oraz wspomagają regenerację i gojenie się zranionej śluzówki. Niektóre specyfiki posiadają w swoim składzie także kwas hialuronowy, pałeczki kwasu mlekowego, lipidy i glikogen, które wpływają na poprawę środowiska mikrobiologicznego pochwy.

Czy warto stosować domowe sposoby?

pozbycie się problemów intymnych

Wymienione sposoby na suchość pochwy są w pełni naturalne i bezpieczne. Ich zastosowanie nie stwarza ryzyka dla zdrowia, a co ważne, wiele kobiet i specjalistów potwierdza ich skuteczność.

Zdecydowanie najwygodniejszym środkiem zaradczym jest regularne przyjmowanie suplementów diety. Kapsułki Femin Plus zyskały zaufanie największej grupy pań zmagających się z niedostatecznym nawilżeniem dróg rodnych, co jednoznacznie świadczy o ich wysokiej efektywności działania i konkurencyjności w porównaniu do innych tego typu specyfików.

Warto jednak pamiętać, że w przypadku poważnych dolegliwości niezbędne jest zasięgnięcie porady lekarza ginekologa. Dotyczy to sytuacji, w których suchość pochwy nie ustępuje przez bardzo długi czas, pomimo zmiany diety i wykorzystania suplementów, czy żeli nawilżających.

Konieczne może się okazać zastosowanie specjalistycznego leczenia hormonalnego na bazie preparatów zawierających estrogeny lub fitoestrogeny. U kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną specjalista może zalecić jej zmianę, jeżeli jest niewłaściwa i to ona jest przyczyną suchości waginy. Konieczne jest także wyleczenie występujących i nieustannie nawracających infekcji bakteryjnych lub grzybiczych, które są zarówno konsekwencją, jak i jedną z przyczyn suchości sfery intymnej.

Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz