Prawidłowa higiena intymna kobiet zapewnia nie tylko zdrowie, ale także komfort oraz poczucie świeżości – niezależnie od towarzyszących warunków. Niestety, lwia część Pań – nie ma pojęcia jak prawidłowo dbać o higienę intymną, co częstokroć skutkuje problemami natury zdrowotnej.

Termin higiena intymna odnosi się do ogółu procesów, których realizacja ma na celu zachowanie czystości, która to z kolei gwarantuje komfort i równowagę. Niestety, w przeciwieństwie do zasad higieny innych części naszego ciała, z higieną intymną u kobiet, bardzo łatwo – kolokwialnie ujmując – przesadzić. Więcej i częściej, w tym przypadku nie znaczy lepiej. Wręcz przeciwnie – zbyt częsta realizacja procesów higienicznych, może skutkować wystąpieniem szeregu różnych problemów.

Wbrew pozorom, wiedza kobiet na temat higieny intymnej – pozostawia naprawdę wiele do życzenia. Spore grono Pań – nie zna podstawowych zasad dotyczących traktowania kobiecych miejsc intymnych, co niesie za sobą ryzyko wystąpienia infekcji, a w konsekwencji – znacznie poważnych problemów zdrowotnych. Jak zatem dbać o higienę intymną?

Jak dbać o higienę intymną?

Jednym z kluczowych elementów dbałości o higienę intymną kobiet jest umiar. Powszechnie uważa się, że wystarczy dwukrotne podmywanie w ciągu dnia. Przy czym należy pamiętać, aby zawsze stosować produkty dostosowane do określonych potrzeb.

Higiena intymna kobiet to proces, który wymaga pewnej elastyczności. Wszak, zasady dbania o czystość i równowagę miejsc intymnych, zmieniają się wraz z wiekiem oraz są zależne od szeregu innych czynników, w tym: cyklu menstruacyjnego, warunków atmosferycznych (wysokie temperatury), prowadzonego stylu życia.

Oczywistym powinno być to, że inaczej powinniśmy dbać o higienę podczas miesiączkowania, a inaczej w trakcie okresu około-menopauzalnego. W związku z tym, że za każdym razem, higiena intymna kobiet powinna być dostosowana.

Jak myć miejsca intymne u kobiet?

Generalnie – co do zasady, myjemy tylko i wyłącznie srom, krocze oraz odbyt. Pochwa myje się sama. Co więcej, aplikacja jakichkolwiek detergentów (czy to o odczynie zasadowym, czy kwaśnym) może powodować zaburzenia flory fizjologicznej.

Istotną kwestią w kontekście mycia miejsc intymnych jest również fakt, iż wiele kobiet myli upławy z naturalną, bezwonną wydzieliną. O ile w przypadku upławów (biała, żółta, zielona lub brązowawa wydzielina o nieprzyjemnym zapachu) powinniśmy zgłosić się do ginekologa, bo świadczą o infekcji intymnej lub zaburzeniach hormonalnych, o tyle w przypadku bezwonnej, przezroczystej wydzieliny – nie ma żadnych powodów do obaw.

Czym myć miejsca intymne u kobiet?

czym myć miejsca intymne u kobiet

Jeszcze do niedawna, popularność preparatów do higieny intymnej nie była tak wysoka. Dzisiaj, promocja tego typu środków ma miejsce w radio, telewizji czy nawet w gabinetach medycznych. Czy faktycznie miejsca intymne należy myć specjalistycznymi środkami?

Istotną kwestią, na którą warto zwrócić szczególną uwagę jest fakt, iż naturalne środowisko w pochwie ma odczyn kwaśny (ph 4,5). Mikroflora bakteryjna pochwy sama w sobie stanowi barierę ochronną przed drobnoustrojami. Dlatego też, absolutnie kluczowe jest to, aby produkty, które wykorzystujemy do pielęgnacji ciała – nie dostawały się do pochwy. Możemy nimi myć srom, krocze oraz odbyt.

Klasyczne środki czystości – płyny do kąpieli, żele pod prysznic czy mydła – mają odczyn zasadowy. W związku z powyższym, w momencie kiedy dostaną się do pochwy – mogą doprowadzić do zaburzenia mikroflory i doprowadzić do infekcji.

Reasumując, stosowanie specjalistycznych preparatów nie jest obligatoryjne. Jednakowoż – ze względu na swój odczyn oraz skład – w przypadku dostania się do pochwy, nie powinny powodować niepożądanych reakcji, tudzież wystąpienia infekcji.

Higiena intymna w czasie miesiączki

higiena intymna w czasie miesiączki

W czasie menstruacji, do higieny intymnej powinniśmy podejść z jeszcze większą dbałością. Wszak, podczas krwawienia istnieje zwiększone ryzyko wystąpienia infekcji, co uwarunkowane jest chociażby faktem, iż znacznie częściej dochodzi do podrażnień.

Jednakże, nie oznacza to, że higiena intymna w czasie miesiączki ma być realizowana według innych zasad. Nic bardziej mylnego! Wbrew pozorom, nie należy podmywać się za każdym pobytem w toalecie. Prysznic (nie kąpiel w wannie!) dwa razy na dobę powinien być całkowicie wystarczający.

Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na to, aby:

  • regularnie wymieniać podpaski i tampony
  • korzystać z oddychających wkładek higienicznych

Higiena intymna po stosunku

higiena intymna po stosunku

Po stosunku seksualnym, niezwykle istotnym elementem jest to, aby oddać mocz. Pozwoli to wypłukać cewkę moczową i usunąć szkodliwe drobnoustroje. Prócz oddania moczu należy dokładnie umyć okolice intymne.

W przypadku stosowania lubrykantów – po stosunku należy dokładnie oczyścić drogi rodne z kleistej substancji, gdyż jej obecność może doprowadzać do infekcji.

W związku z tym – decydując się na wybór lubrykantu, warto raczej stawiać na rozwiązania bazujące na wodzie. Co prawda, tego typu środki nie są aż tak skuteczne, aczkolwiek – po stosunku, znacznie łatwiej je wypłukać.

A jak o swoją higienę powinni zadbać Panowie? Sprawdź także:
 

Higiena intymna w okresie menopauzy

higiena intymna w czasie menopauzy

Lwia część kobiet w okresie menopauzy boryka się z takimi defektami jak: pieczenie, suchość pochwy, silny świąd. To objawy wynikające ze zmian hormonalnych zachodzących w organizmie, a konkretniej – zmniejszenia poziomu estrogenów w organizmie.

Estrogeny odpowiedzialne są między innymi za kondycję nabłonka pochwy. Ich obniżony poziom skutkuje – zwiększonym ryzykiem powstawania urazów mechanicznych wynikających z otarć. Te z kolei prowadzą do występowania infekcji.

Co zatem zrobić, aby uniknąć powyższych objawów? Jak dbać o higienę intymną podczas menopauzy? Przede wszystkim, należy nadal stosować się do zasady dwukrotnego podmywania okolic intymnych w ciągu dnia. Aby zminimalizować świąd, należy nosić wygodną, bawełnianą (najlepiej bezszwową) bieliznę. Co więcej, w aptekach znajdziemy leki i inne wyroby medyczne na suchość pochwy.

Uwaga! Jednym z objawów menopauzy jest również nietrzymanie moczu. W przypadku tej przypadłości, konieczne jest regularne oczyszczanie okolic intymnych z moczu przy wykorzystaniu delikatnych płynów o niskim pH.

Higiena intymna w ciąży

higiena intymna w ciąży

Ciąża to niezwykły czas w życiu kobiety, który – niejako – wymusza na kobietach większą dbałość o swoje zdrowie. Co oczywiste, konieczna jest również szczególna dbałość o higienę intymną. Wszak, w okresie ciąży zdecydowanie łatwiej o wystąpienie infekcji intymnych. Wynika to z faktu, iż zwiększony poziom progesteronu i estrogenu powoduje zmianę pH pochwy na zasadowe.

Zaleca się korzystać ze specjalistycznych płynów intymnych do higieny intymnej w czasie ciąży (pH 5,5) z kwasem mlekowym. Miejsca intymne należy podmywać dwa razy na dobę. Co więcej, rekomenduje się noszenie przewiewnej, luźnej, bawełnianej bielizny, która zminimalizuje ryzyko powstawania niebezpiecznych zawilgoceń.

Higiena intymna w miejscach publicznych

higiena intymna w miejscach publicznych

Publiczne toalety, baseny, sauny to miejsca, w których czyha wiele niebezpieczeństw. Korzystając z tego typu obiektów musimy pamiętać o przestrzeganiu kilku kluczowych zasad:

Korzystając z publicznej toalety:

  • nigdy nie siadaj na desce (korzystaj ze specjalnych nakładek na deskę)
  • myj ręce zarówno po załatwieniu potrzeby, jak i przed
  • korzystaj z własnych chusteczek (najlepiej nawilżanych)

Korzystając z sauny i basenu:

  • zabieraj ze sobą dodatkowy ręcznik, na którym będziesz siedzieć (naturalna izolacja przed drobnoustrojami)
  • w przypadku basenów – korzystaj z tamponów
  • po zakończeniu korzystania – zawsze bierz prysznic

Podsumowanie

Dbanie o higienę intymną gwarantuje nie tylko komfort, ale i zdrowie. Dlatego też, konieczne jest przestrzeganie kluczowych zasad:

  • wykorzystuj specjalistyczne preparaty do higieny intymnej
  • w czasie menstruacji zmieniaj podpaski/tampony co 3-5 godzin
  • wykorzystuj wkładki higieniczne z tzw. „wyższej półki”, które przepuszczają powietrze
  • nie przeprowadzaj zabiegu irygacji
  • noś bawełnianą, bezszwową, wygodną bieliznę
  • zrezygnuj z intymnych dezodorantów i perfumowanych podpasek/wkładek higienicznych
  • częściej korzystaj z prysznica, aniżeli wanny
  • w przypadku jakichkolwiek infekcji intymnych – nie lekceważ problemów

Należy pamiętać, że problemy z infekcjami miejsc intymnych, nie muszą być wynikiem nieprawidłowej higieny. Mogą być również wynikiem zaburzeń hormonalnych, stosowania antybiotyków czy antykoncepcji. W związku z powyższym, w przypadku pojawienia się jakichkolwiek defektów – zalecamy kontakt ze specjalistą – lekarzem ginekologii.

Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz