Jak długo żyją plemniki? To pytanie, które zadaje sobie wiele osób – zwłaszcza pary starające się o dziecko. Znajomość narządów rozrodczych, a także pojęć, takich jak „plemnik” czy „komórka jajowa”, jest bardzo istotna, dlatego też pragniemy ci pomóc. Z tego artykułu dowiesz się, ile żyją plemniki w pochwie i na członku, a także poznasz proces ich powstawania. Być może dzięki temu łatwiej będzie ci spełnić marzenia o posiadaniu dziecka.
Czym są i jak powstają plemniki?
Plemniki są męskimi gametami, które docierają do żeńskiej komórki jajowej i umożliwiają jej zapłodnienie. Powstają w procesie spermatogenezy w kanalikach nasiennych jąder i są zbudowane z główki oraz szyjki – posiadają około 60 μm długości.
Cały cykl spermatogenezy trwa około 74 dni, a rozwój plemników dzieli się na kilka etapów. Najpierw rozwija się główka, po czym komórka uwalniana jest do przewodów w najądrzach, gdzie zyskuje swoje właściwości. Na nabranie zdolności do zapłodnienia plemnik potrzebuje około 21 dni, jednak warto zaznaczyć, że nie każdy będzie w stanie „wykonać zadanie”. Mało tego – zdarza się, że żadna spośród męskich gamet, uwolnionych podczas wytrysku, nie doprowadzi do zapłodnienia. Wiele zależy bowiem od jakości oraz ruchliwości plemników, a także środowiska, do jakiego trafi.
Sam proces spermatogenezy rozpoczyna się już u chłopców w wieku 12-13 lat i trwa aż do końca życia mężczyzny. Jest regulowany przez hormony w podwzgórzu, przysadce mózgowej i oczywiście jądrach, a najważniejszą rolę w tej kwestii odgrywa testosteron. Na jakość męskiej spermy i plemników wpływ ma wiele czynników – należą do nich między innymi:
- stan zdrowia;
- nawyki żywieniowe;
- używki, takie jak alkohol i papierosy;
- aktywność fizyczna;
- gospodarka hormonalna;
- stres i wiele innych.
Podstawowe pojęcia mamy już za sobą, zatem czas przekonać się ile żyją plemniki w drogach rodnych kobiety oraz w innych środowiskach.
Ile czasu żyją plemniki w pochwie?
Życie plemników nie jest zbyt długie – nawet wtedy, gdy przez pewien czas nie dochodzi do ejakulacji, tracą one swoją witalność i zanikają. A ile żyje plemnik w pochwie? Bardzo wiele zależy od środowiska, do którego trafia – najdłużej przeżyje w odpowiednich momentach cyklu owulacyjnego. Zazwyczaj mowa tu o 72 godzinach, choć najsilniejsze komórki są w stanie przetrwać nawet przez 5-7 dni.
Generalnie drogi rodne kobiety są drugim, po organizmie mężczyzny, najlepszym miejscem do przetrwania dla tych komórek rozrodczych. Niestety, tylko w dniach płodnych kobiety – poza nimi śluz jest gęsty i lepki, co znacząco skraca żywotność plemników i uniemożliwia im dotarcie do komórki jajowej. Oczywiście czasami zdarzają się silniejsze osobniki, które mimo takich przeciwności są w stanie przetrwać i pokonać całą drogę do celu. Ma to jednak miejsce stosunkowo rzadko.
Ile czasu żyją plemniki na członku?
Wiemy już ile plemniki żyją w pochwie, a więc czas dowiedzieć się, jak długo mogą przetrwać w innych środowiskach. Jest to często bardzo istotna kwestia dla młodych, stosujących środki antykoncepcyjne osób, które chcą uniknąć ciąży. Zwykle martwią się, że gdy po kilkunastu czy kilkudziesięciu godzinach od odbycia stosunku penis ponownie będzie mieć kontakt z pochwą, może dojść do zapłodnienia. Jak się okazuje – w 99% przypadków nie jest to możliwe, ponieważ plemniki do życia potrzebują odpowiednich warunków. Jeżeli nie mają zapewnionego ciepłego, wilgotnego środowiska o zasadowym pH, szybko giną. Jak długo żyją plemniki na członku? Najczęściej kilka godzin, a najsilniejsze komórki – jedną dobę.
Ile czasu żyją plemniki poza organizmem?
Jak wspomnieliśmy wcześniej – zwykle kilka godzin, choć czas ten, przy sprzyjających warunkach (wysoka temperatura i odpowiednia wilgotność powietrza), może zostać nieco wydłużony. Oczywiście szanse zapłodnienia po kontakcie ze spermą, która nie została dostarczona bezpośrednio do pochwy, nie są duże (a wręcz minimalne). Mimo to, jeżeli jesteś osobą, która chce uniknąć ciąży, musisz zachować czujność i wszelkie środki bezpieczeństwa.
A jak długo żyje plemnik w wodzie? W tym wypadku wiele zależy od jej temperatury. Optymalna to 37 stopni i w takiej męska gameta może przetrwać kilkanaście godzin. Kiedy jednak woda jest zimniejsza albo cieplejsza, a do tego pełna detergentów, zwykle żywotność plemników zostaje skrócona do kilku godzin (o ile nie zginą one natychmiast po trafieniu do niesprzyjającego środowiska).
W jakim czasie plemnik dociera do jajeczka?
Średni czas życia plemników w sprzyjających warunkach pochwy (72 godziny) jest wystarczający do tego, aby dotrzeć do żeńskiej komórki. Zwykle mają one do pokonania odcinek około 15 centymetrów – w przypadku występowania śluzu płodnego w drogach rodnych kobiety, przebycie takiego dystansu jest możliwe nawet w pół godziny.
Aby doszło do zapłodnienia, niezbędne jest spełnienie kilku warunków:
- Po pierwsze – zarówno żeńskie, jak i męskie komórki rozrodcze powinny być odpowiednio rozwinięte.
- Po drugie – środowisko pochwy musi być sprzyjające (dni owulacyjne, kiedy to śluz szyjkowy ma najlepsze właściwości).
- Po trzecie – plemniki powinny być silne i ruchliwe, na co wpływ ma przede wszystkim stan zdrowia mężczyzny.
Ile żyją plemniki? Wszystko zależy od mężczyzny oraz czynników środowiskowych
Jak wiesz, najsilniejsze plemniki są w stanie przetrwać w odpowiednim środowisku nawet kilka dni. Istnieją jednak czynniki skracające ich życie. Na żywotność męskich gamet wpływ mają przede wszystkim kondycja zdrowotna mężczyzny oraz ilość produkowanych przez jego organizm hormonów (zwłaszcza testosteronu, FHS i LH). Negatywnie na ich rozwój wpływają otyłość, brak aktywności fizycznej i oczywiście niewłaściwa dieta.
Jeżeli więc chcesz, aby twój materiał genetyczny był jak najlepszej jakości, zadbaj o stan swojego zdrowia i zmień niektóre nawyki – przede wszystkim żywieniowe. Rzuć alkohol i palenie, zrezygnuj z fast-foodów, zacznij uprawiać sport, a gdy starania o dziecko nie będą przez dłuższy czas przynosiły odpowiednich rezultatów – zgłoś się do specjalisty.