Rozmiar biustu może ulegać zmianom przez całe życie kobiety. Od czego zależy wielkość piersi i co wpływa na ich rozwój?

Wiele pań marzy o dużym, pełnym biuście, który jest postrzegany jako wyznacznik kobiecości. Choć ogólny wygląd i rozmiar piersi jest uzależniony przede wszystkim od genów, istnieją też inne czynniki, które mogą wpłynąć na wzrost gruczołu piersiowego, a nawet zmienić jego wielkość i kształt na przestrzeni lat.

Kiedy piersi zaczynają rosnąć?

Piersi zaczynają rosnąć w okresie dojrzewania, który u dziewczynek może rozpocząć się już koło 10. roku życia i zazwyczaj trwa mniej więcej do 16. urodzin. W tym czasie w ciele zachodzi wiele zmian spowodowanych przez produkcję hormonów płciowych, w tym estrogenów syntezowanych w jajnikach. To właśnie one powodują wzrost biustu podczas pokwitania – pod ich wpływem w tkance łącznej piersi odkłada się tłuszcz i rozwijają się przewody mleczne. Na wzrost piersi mają wpływ także hormony tarczycy oraz insulina.[1]

Dziewczynki mogą rozwijać się w różnym tempie – u niektórych piersi stają się widoczne już w wieku 10-12 lat, u innych pojawiają się bliżej 16. roku życia. W tym okresie rozmiar biustu stopniowo się powiększa, mogą wystąpić też dysproporcje, które u większości osób z czasem zanikają.

Co ciekawe, pierwsze procesy związane z rozwojem piersi mają miejsce jeszcze w łonie matki – w 6. tygodniu życia rozwija się tzw. listewka mleczna, czyli zgrubienie skóry w miejscu klatki piersiowej. Pojawia się ona zarówno u dziewczynek, jak i chłopców. Z czasem przekształca się w dwa gruczoły, z których u płci żeńskiej w późniejszym okresie rozwiną się piersi.

Czynniki wpływające na wielkość i budowę biustu

duży biust

Wielkość i budowa biustu są uzależnione od kilku czynników. Do najważniejszych należą geny – to one warunkują predyspozycje ciała do konkretnego wyglądu. Warto pamiętać, że piersi nie dziedziczy się jedynie po matce – ich wielkość i kształt może być też wynikiem genów pochodzących od strony ojca.

Geny wpływają na typ sylwetki, od którego zazwyczaj uzależniony jest rozmiar i wygląd biustu. Wyróżniamy trzy podstawowe somatotypy:

  • endomorficzny,
  • mezomorficzny,
  • ektomorficzny.

U kobiet typ endomorficzny objawia się niższym wzrostem, drobną budową kostną, małymi stopami i skłonnością do tycia w okolicach brzucha. Zazwyczaj mają one duży, pełny biust.

Typ mezomorficzny dotyczy kobiet o szerszych biodrach i ramionach, u których tłuszcz gromadzi się głównie w okolicach ud i pośladków. Piersi osiągają w tym przypadku średnie rozmiary i mogą mieć lekko owalny kształt.

Sylwetka typu ektomorficznego zazwyczaj jest szczupła – charakteryzują ją długie nogi i większe stopy. Kobiety o takiej figurze mają mniejsze skłonności do tycia, a tłuszcz rozkłada się na ich ciele równomiernie. Ich piersi są zazwyczaj małe i mają lekko trójkątny kształt.

Za prawidłowy wzrost biustu odpowiadają hormony, w tym głównie wspomniane wcześniej estrogeny. W przypadku wystąpienia ich niedoboru mogą pojawić się nieprawidłowości w rozwoju kobiecego ciała, w tym również zahamowanie wzrostu piersi. Przy podejrzeniu tego typu problemów warto udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania i w razie potrzeby zaplanuje leczenie.

Wielkość biustu może się również dość znacznie zmieniać pod wpływem wagi – przybranie dodatkowych kilogramów u niektórych pań wiąże się ze zwiększeniem miseczki nawet o kilka rozmiarów. Odchudzanie pozwala za to osiągnąć mniejszy biust ze względu na spalenie znajdującej się w nim tkanki tłuszczowej, jednak często prowadzi też do utraty jędrności piersi.

Warto wiedzieć, że nie u każdej kobiety wahania wagi spowodują znaczną różnicę w rozmiarze gruczołów piersiowych – zależy to od ich budowy, w tym przede wszystkim procentowej zawartości tkanki tłuszczowej.

Cykl menstruacyjny a rozmiar piersi

Na rozmiar piersi wpływa również cykl menstruacyjny, choć w tym przypadku różnice są widoczne już na przestrzeni kilku dni. Większość kobiet odczuwa przed okresem napięcie i tkliwość w okolicach klatki piersiowej – biust jest w tym czasie nabrzmiały i wrażliwy na dotyk, wizualnie wygląda też na większy i pełniejszy. U niektórych pań różnica w rozmiarze jest na tyle duża, że dopasowane na co dzień biustonosze i ubrania stają się za ciasne.

Za efekt ten odpowiadają estrogeny, których poziom wzrasta na kilka dni przed rozpoczęciem się miesiączki. Równocześnie spada progesteron, czego rezultatem jest gromadzenie wody w organizmie. Pod jej wpływem piersi są powiększone, a brodawki bardziej napięte, co często wiąże się z dyskomfortem. Po zakończeniu krwawienia poziom hormonów wraca do normy, a ciało traci nagromadzoną wodę. Biust odzyskuje wtedy zwykły rozmiar, zanika też bolesność w jego okolicy.

Warto wiedzieć, że badania piersi, w tym USG oraz mammografię, powinno się wykonywać po miesiączce właśnie ze względu na towarzyszące jej zmiany.

Ciąża i karmienie a rozmiar piersi

karmienie piersią

Okres ciąży i karmienia to kolejne czynniki wpływające na rozmiar piersi. Wynika to oczywiście z przygotowania biustu do wytwarzania pokarmu, co wymaga stopniowego powiększania płatów gruczołu sutkowego, które odpowiadają za produkcję mleka.[2]

Zmiany dotyczące piersi zaczynają być widoczne nawet w kilka dni po zapłodnieniu – odczuwalna jest ich bolesność i zwiększona wrażliwość na dotyk. Około 5. tygodnia ciąży można zaobserwować tkliwość sutków i pociemnienie otaczającej ich skóry. 10. tydzień przynosi wrażenie obrzmiałych, napiętych piersi – w tym czasie rozpoczyna się ich przygotowanie do produkcji pokarmu. Mniej więcej w połowie drugiego trymestru biust zaczyna rosnąć, przy czym u większości kobiet w ciągu całej ciąży zwiększa się o 1 rozmiar. Niektóre panie mogą doświadczyć jego wzrostu nawet o 3 rozmiary. Efektem mogą być rozstępy i opadnięcie piersi, dlatego warto dbać o kondycję skóry w tej okolicy za pomocą specjalnych kremów, ćwiczeń i masaży biustu. W ciąży należy też koniecznie wyposażyć się w dobrze dobrany biustonosz, który odciąży plecy.

Poród również wpływa na biust – uaktywnia produkcję hormonów odpowiadających za laktację, w efekcie czego gruczoły wypełniają się pokarmem. W pierwszym okresie połogu są bardzo nabrzmiałe, jednak po ok. 2 tygodniach powinny wrócić do wielkości z czasu ciąży.

Biust pozostaje powiększony przez cały okres karmienia. Po jego zakończeniu większość kobiet odzyskuje dawny rozmiar miseczki, choć w niektórych przypadkach efekt wzrostu piersi jest trwały. Zdarza się też, że gruczoły stają się mniejsze niż przed ciążą – odpowiada za to zmiana ich wewnętrznej struktury na skutek działania hormonów.
SPRAWDŹ TAKŻE: Hormony na wzrost biustu: wpływ, działanie i opcjonalna suplementacja

Menopauza a wygląd piersi

Piersi mogą zmienić wygląd w okresie menopauzy – w tym czasie następuje obniżenie poziomu hormonów płciowych u kobiety, co prowadzi do stopniowego zanikania tkanki gruczołowej. Efektem jest zmniejszenie jędrności i rozmiaru biustu. U niektórych pań ubytki zostają naturalnie uzupełnione przez tkankę tłuszczową przy wzroście wagi, który również jest częsty podczas menopauzy, dzięki czemu ich piersi mogą zachować dawny rozmiar lub nawet się zwiększyć.[3] Nieuniknionym rezultatem starzenia się organizmu jest opadnięcie biustu oraz zmiana jego kształtu, za co odpowiada m.in. zmniejszenie się gęstości skóry spowodowane zanikaniem produkcji kolagenu.

Otoczka brodawki sutkowej – od czego zależy jej wielkość i wygląd?

Otoczka brodawki sutkowej to ciemniejsza skóra dookoła sutka. Za jej standardową wielkość i wygląd przyjmuje się okrąg o średnicy 35-40 mm. U niektórych kobiet występuje przerost otoczki lub jej zniekształcenie, co zaburza estetyczne proporcje piersi.

Rozmiar i kształt otoczki brodawki sutkowej jest uzależniony głównie od genów. Może również ulec deformacji po okresie ciąży na skutek obecnych w tym czasie zmian hormonalnych. Zdarza się też rozciągnięcie otoczki pod wpływem długotrwałego karmienia dziecka lub przybrania na wadze. Jest to zupełnie naturalny proces.

Kobiety, którym to jednak nadmiernie przeszkadza mogą skorygować otoczkę poprzez zabieg chirurgii plastycznej. Często wykonuje się go jako dodatkowy element przy operacji pomniejszenia lub podniesienia piersi.

Czy piersi kobiety są zawsze równe?

rozmiar biustu

Piersi kobiety nie zawsze są równe – lekkie różnice w ich rozmiarze to całkowicie naturalne zjawisko, które występuje u znacznej większości pań. Asymetria pomiędzy prawą a lewą połową ciała występuje u każdego człowieka, choć często trudno ją dostrzec na pierwszy rzut oka. Piersi mogą mieć nieco odmienny kształt, wielkość, a nawet nierówne umiejscowienie – nie jest to powodem do zmartwień, jednak jeśli generuje kompleksy, możliwe jest wykonanie korekty za pomocą zabiegu medycyny estetycznej (np. wypełnianie piersi kwasem hialuronowym) lub operacji plastycznej. Najczęściej na takie rozwiązanie decydują się panie, u których asymetria jest bardzo widoczna, a różnica pomiędzy wielkością lewej i prawej piersi sięga jednego lub nawet kilku rozmiarów.

Jeśli nierówność pojawiła się jednak dość nagle u kobiety, która zakończyła już okres dojrzewania, koniecznie należy zgłosić się do lekarza – powiększenie jednej z piersi może być objawem poważniejszych problemów, dlatego warto jak najszybciej udać się na badania.


Źródła:

  1. Nirupama K. De Silva (2018), Breast development and disorders in the adolescent female
  2. Ashley Alex, Eva Bhandary, Kandace P. McGuire (2020), Anatomy and Physiology of the Breast during Pregnancy and Lactation
  3. I. den Tonkelaar, P. H. M. Peeters, P. A. H. van Noord (2004), Increase in breast size after menopause: prevalence and determinants
Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz