Olej z wiesiołka to jeden z naturalnych sposobów na płodność, dlatego jest szczególnie polecany przy planowaniu ciąży. Co warto o nim wiedzieć?

Problemy z płodnością dotykają wielu par, dlatego nawet przy pierwszych próbach starania się o dziecko warto zwiększyć szansę na ciążę za pomocą naturalnych metod. Jedną z najbardziej popularnych opcji jest olej z wiesiołka.

Właściwości oleju z wiesiołka

Olej z wiesiołka posiada wiele cennych właściwości – ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego warto włączyć go do diety. Za jego działanie odpowiada głównie wysoka zawartość nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6, w tym kwasu gamma-linolenowego GLA oraz linolowego LA. Biorą one udział w wielu ważnych procesach, przy czym nie są samodzielnie produkowane przez organizm – z tego względu należy zadbać o dostarczanie ich sobie wraz z pożywieniem lub suplementami diety.

Prozdrowotne właściwości oleju z wiesiołka to:

  • łagodzenie stanów zapalnych,
  • obniżenie cholesterolu we krwi,
  • zmniejszenie objawów alergii skórnych,
  • zwalczanie trądziku, łuszczycy i egzemy,
  • profilaktyka i zwalczanie wielu chorób, w tym gośćca, artretyzmu i miażdżycy,
  • zmniejszenie lepkości krwi,
  • obniżenie ciśnienia krwi,
  • łagodzenie objawów napięcia przedmiesiączkowego.

Regularna suplementacja oleju wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu i wzmacnia jego odporność. Bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6 ma bardzo dobry wpływ na zdrowie serca i naczyń krwionośnych. Olej z wiesiołka stosuje się też często jako sposób na poprawę kondycji cery – jego zażywanie pozwala na dłużej zachować młody wygląd, utrzymuje wysokie nawilżenie skóry oraz poprawia jej gładkość, elastyczność i koloryt.[1] Składnik ten wspomaga zdrowie włosów i paznokci.

Olej z wiesiołka i jego wpływ na płodność

wiesiołek

Olej z wiesiołka jest najbardziej doceniany za wpływ na płodność. Zawarte w nim składniki przede wszystkim zwiększają ilość i jakość śluzu szyjkowego, który pomaga plemnikom przetrwać w kwaśnym środowisku pochwy, odżywia je oraz umożliwia im przemieszczanie się. Z tego względu przyjmowanie oleju z wiesiołka przed wystąpieniem dni płodnych zwiększa szansę na zajście w ciążę.

Jedną z przyczyn problemów z zapłodnieniem może być właśnie niewystarczająca produkcja śluzu szyjkowego u kobiet. Zazwyczaj wynika to z zaburzeń hormonalnych, które w skrajnych przypadkach prowadzą nawet do zaniku śluzu. Olej z wiesiołka w naturalny sposób wspomaga jego produkcję, umożliwiając zajście w ciążę.

Składnik ten reguluje poziom hormonów płciowych u kobiet, dzięki czemu zwalcza objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takie jak rozdrażnienie czy ból i wrażliwość piersi. Pozwala tym samym wyregulować cykl, co przekłada się na większe szanse na zapłodnienie.

Co więcej, pomaga przy problemach hormonalnych spowodowanych przez otyłość, która stanowi coraz częstszą przyczynę trudności z zajściem w ciążę.

Do wspomagających płodność u kobiet właściwości oleju z wiesiołka zalicza się również jego działanie przeciwzapalne i wzmacniające organizm.

Jak prawidłowo stosować olej z wiesiołka, aby zwiększyć płodność?

Aby olej z wiesiołka pomógł zwiększyć płodność, powinien być stosowany regularnie. Nie można jednak przyjmować go bez przerwy, ponieważ poza zwiększeniem produkcji śluzu szyjkowego powoduje też mikroskurcze macicy mogące prowadzić do wczesnego poronienia.

Z tego względu olej spożywamy od pierwszego dnia cyklu aż do owulacji. Podczas dni płodnych należy go odstawić, po czym można powtórzyć kurację od rozpoczęcia kolejnej miesiączki. Jeśli dokładnie obserwujemy swój cykl, stosowanie oleju z wiesiołka jest bezpieczne i skuteczne.

Zlecana dawka to 1500-3000 mg oleju dziennie. Suplementacja przynosi najlepsze efekty po 2-3 miesiącach.

Jaki olej wybrać: w kapsułkach czy butelce?

wiesiołek - olej i kapsułki

Olej z wiesiołka jako naturalny sposób na płodność był stosowany w medycynie ludowej od lat – kiedyś jego dostępność ograniczała się do formy w butelce. Obecnie możemy wybrać także olej w kapsułkach – na rynku znajdziemy suplementy diety zawierające ten składnik, często w towarzystwie dodatkowych substancji naturalnych, wspomagających jego działanie.

Olej z wiesiołka w butelce to wciąż wartościowa opcja, jednak wiąże się z pewną niewygodą. Posiada mało przyjemny zapach i smak, a po otwarciu ma ograniczony termin przydatności do spożycia. Należy też pamiętać o przechowywaniu go w prawidłowych warunkach. Bardzo ważny jest wybór odpowiedniego produktu – najlepszy będzie olej tłoczony na zimno, nierafinowany i niefiltrowany oraz pochodzący z pierwszego tłoczenia.

Kapsułki są bardziej wygodne w użytkowaniu – nie posiadają smaku i mogą być długo przechowywane. Dostarczają też właściwą dawkę oleju bez konieczności jej samodzielnego odmierzania. Dużą zaletą jest możliwość zabrania ich ze sobą w podróż. W tym przypadku również należy sięgać wyłącznie po sprawdzone produkty o wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych.

Mierzalne czy niemierzalne efekty? Czy istnieją badania potwierdzające skuteczność oleju z wiesiołka na płodność?

Olej z wiesiołka został poddany licznym badaniom, które miały wykazać jego skuteczność w przypadku problemów z płodnością oraz innych przypadłości, w zwalczaniu których duże znaczenie ma stosowanie nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-6.

Sprawdzono jego działanie w przypadku obniżenia płodności u kobiet na skutek problemów hormonalnych wynikających z nadwagi i otyłości. Wykazano, że olej rzeczywiście pozytywnie wpływa na wyniki badań, zmniejszając zaburzenia hormonalne i przywracając regularność cyklu.[2]

Oddziaływanie oleju z wiesiołka na żeńskie hormony płciowe zostało udowodnione również poprzez jego skuteczność w przypadku zwalczania objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego.[3]

Badania wykazały, że nienasycone kwasy omega-6 zawarte w oleju z wiesiołka pozytywnie wpłynęły na możliwość zajścia w ciążę i urodzenia dziecka u kobiet poddanych leczeniu in vitro. Prawdopodobieństwo klinicznej ciąży i porodu znacznie wzrosło u pacjentek, które suplementowały ten składnik.[4]

Podsumowanie

Olej z wiesiołka to naturalna metoda na zwiększenie płodności u kobiet. Dzięki wysokiej zawartości NNKT omega-6 ma pozytywny wpływ na zdrowie, dlatego stanowi cenny składnik diety. Warto stosować go w okresie starania się o dziecko, choć należy pamiętać o odpowiednim dawkowaniu i ograniczonym czasie kuracji.


Źródła:

    1. R. Muggli (2005), Systemic evening primrose oil improves the biophysical skin parameters of healthy adults
    2. Hebatallah H. Atteia Sharifa Alzahrani, Nagla A .El-Sherbeeny, Amal M. Youssef, Noha .E Farag, Eman T. Mehanna, Reda Elhawary, Gehan A. Ibrahim, Amr Elmistekawy, Sawsan A. Zaitone (2020), Evening Primrose Oil Ameliorates Hyperleptinemia and Reproductive Hormone Disturbances in Obese Female Rats: Impact on Estrus Cyclicity
    3. Mohaddese Mahboubi (2019), Evening Primrose ( Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments
    4. Y-H Chiu, A. E. Karmon, A. J. Gaskins, M. Arvizu, P. L. Williams, I. Souter, B. R. Rueda, R. Hauser, J. E. Chavarro, EARTH Study Team (2018), Serum omega-3 fatty acids and treatment outcomes among women undergoing assisted reproduction
Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz