Prostata zaczyna się powiększać już po 30. roku życia, a u Panów po pięćdziesiątce nadmierny rozrost gruczołu krokowego jest bardzo częstą dolegliwością. Dlatego mężczyźni powinni regularnie poddawać się badaniom urologicznym, w celu kontroli rozmiarów i stanu stercza. Pomoże to zapobiec wielu poważnym schorzeniom tego narządu, które nieleczone prowadzą do rozwoju szeregu niebezpiecznych schorzeń, w tym również nowotworu.

Najczęstszym tematem, jaki podejmują mężczyźni w związku z gruczołem krokowym, jest prostata a potencja. Niestety jednym z powikłań związanych ze stanami zapalnymi stercza są problemy z erekcją. Występują również kłopoty z oddawaniem moczu i zaparcia, jednak to wpływ prostaty na potencję najbardziej martwi większość panów.

Co to jest prostata?

Prostata, inaczej gruczoł krokowy lub stercz, to narząd mięśniowo-gruczołowy znajdujący się w układzie moczowo-płciowym mężczyzny. Umiejscowiony jest on pomiędzy tylną ścianą pęcherza moczowego a przednią ścianą odbytnicy. Prostata ma niewielkie rozmiary, a kształtem i wielkością przypomina kasztana lub orzecha włoskiego.

prostata

Przez środek prostaty biegnie cewka moczowa. Do najważniejszych funkcji gruczołu krokowego należy produkcja płynu, w którym znajdują się plemniki. Ciecz ta jest jednym ze składników spermy. Ma odczyn zasadowy i białawy kolor oraz zawiera liczne substancje odżywcze, głównie fruktozę, które utrzymują męskie komórki rozrodcze przy życiu.

Czym są zaburzenia prostaty?

W tzw. strefie przejściowej prostaty, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie cewki moczowej, umiejscowione są kanaliki gruczołów i zrąb. Kiedy zaczynają się one rozrastać, powstaje gruczolak stercza. Jest to tzw. łagodny przerost gruczołu krokowego, czyli hiperplazja. Dotyczy ona głównie panów po 50. roku życia.

Hiperplazja daje objawy w postaci zwiększonego parcia na mocz i uczucia niecałkowitego opróżnienia pęcherza moczowego, wskutek ucisku gruczolaka na tylną ścianę pęcherza. Jednocześnie mężczyzna ma problemy ze swobodnym oddawaniem moczu, gdyż rozrastająca się prostata zaczyna ściskać cewkę moczową. Panowie obserwują wtedy, że strumień moczu jest wąski i przerywany oraz że wydłuża się czas potrzebny na załatwienie potrzeby fizjologicznej.

Inną, kłopotliwą dolegliwością związaną z nadmiernym rozrostem stercza są zaburzenia seksualne. U mężczyzny potencja zostaje wtedy zakłócona, pojawiają się problemy z erekcją oraz obniżone libido.

Nadmierny przerost stercza wymaga leczenia farmakologicznego, w przeciwnym wypadku może dojść do poważnych powikłań.

Bardzo podatną na zmiany chorobowe częścią gruczołu krokowego jest również strefa obwodowa, znajdująca się od strony przedniej ściany odbytu. To właśnie w tej tkance najczęściej dochodzi do zapoczątkowania rozwoju nowotworu. Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że rak stercza w początkowym okresie rozwoju przebiega bezobjawowo lub daje dolegliwości typowe dla łagodnego przerostu gruczołu krokowego.

Wyjątkowo niepokojące są dokuczliwe i nieustępujące zaparcia, ponieważ zmiany nowotworowe najczęściej pojawiają się w strefie obwodowej, umiejscowionej w bezpośrednim sąsiedztwie przedniej ściany odbytu. Tym bardziej ważne jest jak najwcześniejsze jego rozpoznanie, gdyż w przypadku tego rodzaju nowotworu bardzo często dochodzi do szybkich przerzutów, najpierw do znajdujących się w najbliższym sąsiedztwie prostaty węzłów chłonnych, a później również do kości, płuc, wątroby czy mózgu.

Istnieje jeszcze zapalenie prostaty. Może ono występować jako ostre lub przewlekłe zapalenie stercza. Pojawiają się wtedy bóle krocza i podbrzusza o znacznym natężeniu. Umiejscowione są one u nasady członka, nad spojeniem łonowym, w okolicy odbytu i w krzyżach. Charakterystyczny jest również ból podczas mikcji, pieczenie i ból pęcherza moczowego i cewki oraz kłopoty z oddawaniem moczu i stolca. Dolegliwości te mają intensywny charakter.

O zapaleniu przewlekłym mówimy wtedy, gdy trwa ono od kilku tygodni do nawet ponad roku. Lekarz diagnozuje to schorzenie w momencie, gdy bóle i kłopoty z oddawaniem moczu utrzymują się dłużej niż 3 miesiące. U podłoża zapalenia prostaty, zarówno ostrego, jak i przewlekłego może leżeć zakażenie bakteryjne, spowodowane przez pałeczki Gram-ujemne, najczęściej Escherichia coli, Klebsiella lub Proteus.

Prostata badana jest przez lekarza per rectum – przez odbyt, gdyż bezpośrednio z nim sąsiaduje. Jeżeli specjalista stwierdzi zbytnie powiększenie stercza, wykonywana jest bardziej szczegółowa diagnoza USG oraz zlecany jest szereg badań dodatkowych, głównie krwi (ze szczególnym uwzględnieniem oznaczenia stężenia PSA w surowicy) i moczu.

Przerost prostaty a potencja

Jedną z nieprawidłowości fizjologicznych, związanych z przerostem prostaty jest zaburzona potencja. Jako że nerwy odpowiedzialne za mechanizm erekcji znajdują się w bezpośrednim sąsiedztwie gruczołu krokowego, wpływ prostaty na potencję przejawia się problemami ze wzwodem i ejakulacją, co u wielu mężczyzn prowadzi także do spadku libido. Może również dojść do zapalenia najądrza i dróg nasiennych, co tylko nasila przykre objawy. [1]

Mężczyźni zmagający się z nadmiernym przerostem lub zapaleniem prostaty powinni szczególnie zadbać o swoje zdrowie. Warto, aby panowie po 40. roku życia nie tylko poddawali się okresowym badaniom kontrolnym, ale również prowadzili zdrowy styl życia.

problemy z prostatą

Profilaktyka chorób prostaty obejmuje m.in. zmianę diety. Szczególnie ważna jest obecność jak największej ilości antyoksydantów w posiłkach. Należą do nich witaminy: A, C oraz E, a także flawonoidy, karotenoidy, likopen, zeaksantyna czy luteina. Warto więc zwiększyć udział warzyw, owoców, nasion, zbóż i ziół w jadłospisie.

Nie małe znaczenie ma także ilość wypijanej w ciągu dnia wody, odpowiednia dawka ruchu na świeżym powietrzu oraz wystarczająca ilość snu. Oczywiście należy zrezygnować z żywności wysokoprzetworzonej i zawierającej utwardzone tłuszcze trans, a także zminimalizować ilość spożywanego cukru, produktów na bazie białej, rafinowanej mąki i nasyconych kwasów tłuszczowych (obecnych w produktach odzwierzęcych).

Życie seksualne a rak prostaty

Bardzo ważne jest to, jak zmienia się potencja pod wpływem raka prostaty. Wcześnie zdiagnozowany nowotwór jest w pełni wyleczalny poprzez zastosowanie łagodnych metod. Niestety, jeżeli pacjent zgłosi się do lekarza zbyt późno, jedynym ratunkiem może być usunięcie stercza. Po tego typu operacji dochodzi do poważnego zakłócenia sprawności seksualnej, ponieważ często zostają naruszone połączenia nerwowe, odpowiedzialne za wzwód i utrzymanie członka w stanie erekcji.

Aby zminimalizować ryzyko całkowitej impotencji, które pojawia się również w przypadku nieleczonego przerostu prostaty, warto zastosować specjalne leki na potencję. Istnieją zarówno środki doustne, jak i te aplikowane bezpośrednio do penisa.

Warto zwrócić szczególną uwagę na naturalne preparaty ziołowe, wspomagające potencję i leczenie zaburzeń prostaty. Zapobiegają one także rozwojowi raka stercza, a w przypadku, gdy nowotwór już występuje, skutecznie uzupełniają jego leczenie, co nie dopuszcza do wejścia raka w zaawansowane stadium.

Do stosowanych profilaktycznie i wspomagająco w leczeniu dolegliwości i chorób gruczołu krokowego fitoterapeutyków należą: kora śliwy; korzeń, kłącze i liście pokrzywy; wierzbownica drobnokwiatowa, pestki dyni, ziele tasznika, ziele dziurawca, żeń-szeń, buzdyganek naziemny, korzeń maca, miłorząb japoński, palma sabałowa czy lukrecja.

Jeżeli chodzi o leki farmakologiczne, to lekarze najczęściej sięgają po: cholinolityki, alfa-1-blokery (A1B), do których należą alfuzosyna, terazosyna, doksazosyna i tamsulosyna oraz inhibitory-5-alfareduktazy (5ARI). Możliwe jest również przeprowadzenie laseroterapii, w wyniku czego usunięte zostają fragmenty tkanki zmienionej chorobowo.

Innowacyjną metodą, która ma całkowicie wyleczyć impotencję i umożliwić satysfakcjonujące życie seksualne u mężczyzn po operacji usunięcia gruczołu krokowego zaatakowanego przez nowotwór, jest zabieg przeszczepu nerwów z innych części ciała do narządów rozrodczych. Mają one zastąpić uszkodzone nerwy, odpowiedzialne za erekcję. W ten sposób potencja mogłaby powrócić, a mężczyzna na nowo mógłby doznawać przyjemności płynącej ze zbliżeń intymnych.

Warto również wspomnieć, że częste podejmowanie aktywności seksualnej obniża ryzyko wystąpienia raka stercza. Także panowie, u których już zaczął rozwijać się nowotwór, powinni jak najczęściej podejmować próby współżycia. Każdy rodzaj raka, w zależności od stadium rozwoju, w jakim się znajduje, daje spore szanse na całkowite wyleczenie. Natomiast powrót do zdrowia umożliwiają nie tylko leki, zabiegi medyczne i zioła, ale również (albo przede wszystkim) doskonały stan psychiczny pacjenta.

Tym bardziej należy więc zadbać o jak najbardziej satysfakcjonujące pożycie intymne, co znacznie poprawi samopoczucie na co dzień. Nawet jeżeli oznacza to rezygnację z pełnego stosunku, to inne praktyki seksualne również budują więź pomiędzy partnerami i wpływają na zwiększenie poczucia własnej wartości a tym samym wiary w możliwość pokonania choroby nowotworowej.


Źródła:

  1. Lin WY, Chang YH, Lin CL, Kao CH, Wu HC. Erectile dysfunction and the risk of prostate cancer. Oncotarget. 2017;8(32):52690–52698. Published 2017 Apr 13. doi:10.18632/oncotarget.17082
Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz