Około 13% przedstawicieli płci męskiej zmaga się z wyraźnie zmniejszoną ochotą na seks. Niestety okazuje się, że partnerzy dużo gorzej radzą sobie z obniżonym libido i znacznie trudniej im uporać się z tą dolegliwością.
Przyczyny spadku libido u mężczyzn bywają bardzo różne. Generalnie wynikają one z zaburzeń wydzielania androgenów, zwłaszcza testosteronu. W momencie, gdy ten męski hormon występuje w krwi w ilości mniejszej niż 15 nmol/litr, u panów spada ochota na wzajemne pieszczoty, co jest przygnębiające dla obojga partnerów. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, co jest powodem – niewystarczająca ilość testosteronu. Można wtedy podjąć właściwe środki zaradcze.
Przyczyny spadku libido u mężczyzn
Główną przyczyną spadku libido u panów jest stopniowy lub nagły spadek poziomu testosteronu we krwi. Hormon ten wydzielany jest w największej ilości wieku około 20 lat i to właśnie wtedy pożądanie u mężczyzn jest największe. Z wiekiem stężenie tego androgenu coraz bardziej się zmniejsza, co zaczyna być wyraźnie widoczne po 40 roku życia.
Andropauza
Ograniczone wydzielanie testosteronu to proces naturalny, związany ze zbliżającą się andropauzą, czyli męskim przekwitaniem. To czas pomiędzy wiekiem dojrzałym a starością, który wiąże się przede wszystkim ze spadkiem stężenia testosteronu. Jest to bardzo trudny okres dla przedstawicieli płci męskiej i objawia się wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami, m.in. właśnie zmniejszoną ochotą na odbywanie stosunków płciowych.
Choroby cywilizacyjne
W momencie, gdy zmniejsza się ilość testosteronu w ustroju, dochodzi do spadku popędu płciowego. Co jednak wpływa na to, w jakiej ilości wydzielany jest ten męski hormon? Niestety u podłoża problemu, oprócz zbliżającej się andropauzy, leżą coraz powszechniejsze dziś czynniki, jak niezdrowe odżywianie się, przewlekły stres, notoryczne zmęczenie, brak aktywności fizycznej oraz coraz większe zanieczyszczenie środowiska. [1]
Wszystkie te elementy przyczyniają się do rozwoju wielu schorzeń i dolegliwości, które jeszcze bardziej nasilają spadek libido u mężczyzn. Zaliczane są one do tzw. chorób cywilizacyjnych i są to: depresja, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca i choroby serca, otyłość, cukrzyca, reumatyzm, osteoporoza, choroby nerek, wątroby, padaczka, a także różnego rodzaju stany zapalne. Co więcej, na potencję mężczyzn wpływają także problemy z prostatą.
Nadmiar wolnych rodników tlenowych
Spore znaczenie ma stres oksydacyjny, czyli stan, w którym w ustroju znajduje się nadmiar wolnych rodników tlenowych. Jeżeli ich ilość ma znaczną przewagę nad przeciwutleniaczami, które zwalczają reaktywne formy tlenu, dochodzi do powstawania groźnych stanów zapalnych w różnych układach. Te z kolei, nieleczone, nie tylko obniżają popęd płciowy, ale także rozwijają się w poważne choroby, m.in. nowotwory.
Problemy w związku
Oprócz wymienionych typowo fizjologicznych przyczyn spadku popędu płciowego u panów, istnieją jeszcze elementy psychologiczne. I to właśnie od nich najczęściej zależy motywacja seksualna. Po pierwsze — brak w związku zgody, miłości i wzajemnego poszanowania potrzeb i uczuć drugiej osoby może bardzo znacząco wpłynąć na libido. Udane stosunki partnerskie to także spełnianie życzeń ukochanego w kwestii fantazji i upodobań seksualnych.
Notoryczne ignorowanie przez kobietę oczekiwań mężczyzny może z czasem zniechęcić partnera do współżycia. Oczywiście działa to również w drugą stronę. Nie bez znaczenia są także: wychowanie, poglądy, normy religijne i towarzyskie, czy inne społeczne oczekiwania mężczyzny wobec kobiety. Jeżeli pomiędzy kochankami występuje bardzo duża rozbieżność zdań w tych kwestiach, może ona rzutować na pożycie intymne.
Zmęczenie
Spadek libido u mężczyzn spowodowany jest bardzo często mało oczywistym dla panów zmęczeniem. Nie ma się co dziwić, że po niezwykle intensywnym dniu w pracy oraz konieczności załatwienia mnóstwa innych, dodatkowych spraw, apetyt na intymne pieszczoty pod wieczór jest bliski zeru. Organizm potrzebuje wtedy przede wszystkim odbudować rezerwy energetyczne, sfera erotyczna odsuwana jest więc na dalszy plan. Warto zatem pamiętać, że aby zwiększyć libido, należy przede wszystkim porządnie się wyspać.
Przewlekły stres
Kolejnym powodem tego, że mężczyzna niezbyt chętnie podejmuje próby intymnego zbliżenia z partnerką, jest stres. Stał się on już praktycznie plagą naszych czasów. Stresująca praca, problemy rodzinne i finansowe — to wszystko uruchamia tzw. mechanizmy obronne. Niestety nasz organizm nie rozumie, że sytuacja stresowa przedłuża się w nieskończoność.
Jakie badania wykonać przy spadku libido?
Jak widać, jest wiele możliwych przyczyn zmniejszonej ochoty na współżycie u panów. Zidentyfikowanie konkretnego powodu takiej sytuacji jest ważne, ponieważ umożliwi podjęcie właściwych kroków, a tym samym szybkie uporanie się z tą kłopotliwą dolegliwością. Zatem: jakie badania wykonać przy spadku libido?
Warto w pierwszej kolejności zrobić szczegółowe badanie krwi oraz moczu, ponieważ zawsze są one punktem wyjściowym do dalszego rozpoznania. Jeżeli spadek libido u mężczyzn ma przyczyny typowo fizjologiczne, to dokładny wywiad lekarski w połączeniu ze zleconymi badaniami umożliwi dobranie sposobu leczenia.
Zaburzenia wydzielania hormonów spowodowane przez różnego rodzaju choroby, wymagają zastosowania środków farmakologicznych lub naturalnych preparatów wspomagających powrót do zdrowia.
Jeżeli natomiast u podłoża problemu leży czynnik psychologiczny, warto poszukać pomocy u psychologa, czy psychoterapeuty lub zdobyć się na szczerą rozmowę z partnerką i wspólnie zaplanować wprowadzenie określonych zmian zachowania. Nie bez znaczenia w tym przypadku jest również praca nad poszerzaniem swojej świadomości i wzmacnianiem poczucia własnej wartości.
Co na spadek libido u mężczyzn ?
Gdy spadek libido u mężczyzn wynika z problemów zdrowotnych, należy jak najszybciej podjąć odpowiednie leczenie. Po wykonaniu szeregu badań dąży się przede wszystkim do unormowania stężenia testosteronu we krwi. Można to osiągnąć, stosując leki i środki farmakologiczne bądź suplementy diety na popęd seksualny dla mężczyzn, pozytywnie wpływające na gospodarkę hormonalną.
Zioła na podniesienie libido
Stężenie testosteronu w ustroju można podnieść przy użyciu wielu naturalnych preparatów. Do najpopularniejszych ziół działających na wzrost męskiego libido, należą: żeń-szeń, buzdyganek naziemny, korzeń maca, palma sabałowa, miłorząb japoński, lukrecja, damiana pustynna, jagody jałowca brazylijskiego, a także lubczyk, liść pokrzywy, nasiona kozieradki czy owies.
Te dary natury zawierają liczne związki czynne biologicznie, witaminy, minerały i aminokwasy, które skutecznie zwiększają ilość męskich hormonów, co pomaga nie tylko w przypadku zmniejszonej ochoty na pieszczoty z partnerką, ale również usprawnia działanie całego układu rozrodczego: zwiększa liczbę, ruchliwość i żywotność plemników, wspomaga erekcję oraz wspiera kondycję gruczołu krokowego. [3]
Zmiana nawyków
Należy wprowadzić do codziennego życia zdrowe nawyki, czyli zadbać o odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu, wypijanie minimum 2 litrów wody dziennie oraz wyeliminowanie słodyczy, pokarmów na bazie białej rafinowanej mąki, żywności wysoko przetworzonej, utwardzonych tłuszczów trans oraz ograniczenie niezdrowych tłuszczów nasyconych (znajdujących się przede wszystkim w produktach pochodzenia zwierzęcego).
Czynniki psychologiczne
W przypadku depresji leczenie psychologiczne jest koniecznością. Ta podstępna choroba odbiera całkowicie ochotę do działania, nie tylko w kwestiach erotycznych. Warto jak najszybciej zgłosić się z tym problemem do specjalisty. Nie zawsze będzie konieczne przyjmowanie antydepresantów, które niestety jeszcze bardziej odbierają ochotę na seks.
Jeżeli natomiast przyczyną spadku libido jest ciągły stres i napięcie związane z natłokiem obowiązków i problemów, to warto więc nauczyć się różnego rodzaju technik radzenia sobie ze stresem, jak medytacja, relaksacja czy umiejętność wyciszenia się, choć na chwilę, po ciężkim dniu. Wtedy ochota na seks z pewnością powróci. Nie jesteśmy bowiem w stanie wyeliminować wszystkich trudności, ale możemy wypracować odpowiednie podejście do życia oraz umiejętność funkcjonowania pomimo lęku i niepewności.
W przypadku zmęczenia i zbyt dużej ilości spraw na głowie warto wspólnie z partnerką ustalić priorytety. Niestety doba ma tylko 24 godziny, w ciągu których musimy zarówno iść do pracy, zająć się domem, przygotować posiłki, dopilnować wielu dodatkowych spraw, jak i znaleźć czas na sen. Jeżeli zależy nam na satysfakcjonującym pożyciu intymnym, musimy po pierwsze porządnie się wyspać, a po drugie, nie nakładać na siebie zbyt wielu obowiązków. Dobry plan i podział zadań do wykonania oraz wykreślenie z listy rzeczy do zrobienia tych najmniej istotnych, powinno pomóc uporządkować każdy dzień, a w konsekwencji spowodować wzrost libido.
Problemy w związku, które są obecnie bardzo powszechne wśród par, są jedną z najczęstszych przyczyn braku ochoty na podejmowanie współżycia. Warto wtedy rozpocząć od szczerej rozmowy z ukochaną i przeanalizowania problemu. Brak kontaktu pomiędzy partnerami prowadzi do zwyczajnej niewiedzy. Często kobieta po prostu nie zdaje sobie sprawy z potrzeb i oczekiwań mężczyzny, których niespełnienie skutkuje obniżonym libido.
Jeżeli jednak nie uda się w żaden sposób dojść do porozumienia, to warto skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty — zarówno w kwestii terapii dla par, jak i indywidualnej. Czynniki psychologiczne powodujące spadek libido u mężczyzn bywają bardzo różne. Zazwyczaj uzyskanie rozwiązania problemu wymaga przede wszystkim intensywnej pracy nad sobą oraz przepracowania wielu ograniczeń i stereotypów.
Zarówno kobieta, jak i mężczyzna powinni znać swoją wartość, szanując jednocześnie uczucia, poglądy i oczekiwania drugiej osoby. Jest to absolutna podstawa udanego związku, w którym oboje partnerów często ma ochotę na seks.
Źródła:
Kopp W. How Western Diet And Lifestyle Drive The Pandemic Of Obesity And Civilization Diseases. Diabetes Metab Syndr Obes. 2019;12:2221–2236. Published 2019 Oct 24. doi:10.2147/DMSO.S216791
Can Stress and Anxiety Cause Erectile Dysfunction?, Medically reviewed by Graham Rogers, MD on November 8, 2016 — Written by Kimberly Holland
Kamatenesi-Mugisha M, Oryem-Origa H. Traditional herbal remedies used in the management of sexual impotence and erectile dysfunction in western Uganda. Afr Health Sci. 2005;5(1):40–49.