Przedwczesny wytrysk to zaburzenie, na które cierpi aż 28% przedstawicieli płci męskiej. Przyczyny tej przypadłości mają wiele wspólnego z niezdrowym stylem życia, warto więc przyjrzeć się temu aspektowi nie tylko od strony typowo seksualnej. Jeżeli ciebie i twoją partnerkę martwi przedwczesny wytrysk, to warto wiedzieć, że jest szereg sposobów na to, jak wydłużyć stosunek.

Pomóc może zmiana diety oraz odpowiednie ćwiczenia intymne. Należy jednak pamiętać, że aby skutecznie przesunąć w czasie moment ejakulacji, potrzebna jest konsekwencja i cierpliwość. Należy też dokładnie przeanalizować przyczyny przedwczesnego wytrysku, ponieważ często są to groźne stany zapalne lub choroby przewlekłe, wymagające konsultacji z lekarzem.

Co to jest przedwczesny wytrysk?

W momencie podniecenia zakończenia nerwowe połączone z mięśniami gładkimi prącia zaczynają wytwarzać tlenek azotu. Związek ten inicjuje rozszerzanie się naczyń krwionośnych znajdujących się w ciałach jamistych tkanki penisa i zaczyna do nich napływać więcej krwi. Członek staje się sztywny i się wydłuża, a napletek zsuwa się z żołędzi. Umożliwia to odbycie stosunku płciowego z partnerką. – podaje serwis mayoclinic.org

W momencie kulminacyjnym zbliżenia dochodzi do ejakulacji, czyli wytrysku nasienia. Z reguły nie określa się idealnego czasu, przez jaki powinien trwać stosunek, jednak seksuolodzy stwierdzili, iż przedwczesny wytrysk ma miejsce wtedy, gdy od momentu rozpoczęcia stosunku do ejakulacji minęło mniej niż dwie minuty.

Zazwyczaj jednak partnerom chodzi o wspólne doznanie przyjemności przez ich oboje, stąd bardzo popularne jest stwierdzenie przez samych panów przedwczesnego wytrysku u siebie nawet wtedy, gdy intymne zbliżenie trwa dłużej, niż wspomniane dwie minuty.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku

problemy z przedwczesnym wytryskiem

Istnieją bardzo różne przyczyny przedwczesnego wytrysku. Jedną z najbardziej fizjologicznych i zupełnie naturalnych jest okres dojrzewania u chłopców oraz późniejszy młody wiek. W organizmie zachodzą wtedy bardzo burzliwe zmiany hormonalne, w związku z czym dochodzi do zupełnie niekontrolowanych ejakulacji. Jeżeli natomiast chodzi o dorosłych już mężczyzn, to oprócz zbyt długiej wstrzemięźliwości seksualnej i zbyt częstych masturbacji, przedwczesny wytrysk może wynikać z licznych problemów zdrowotnych.

Przyczyny przedwczesnego wytrysku związane z chorobami to: zapalenie prostaty, nadczynność tarczycy, nadciśnienie i cukrzyca. Nie można ponadto zapomnieć o nadużywaniu alkoholu i papierosów, niezdrowym jedzeniu oraz aspekcie psychologicznym, jakim jest przewlekły stres. Wszystkie te czynniki wpływają na czas, po jakim następuje ejakulacja podczas stosunku.

SPRAWDŹ TAKŻE: Prostata a potencja: jak na potencję wpływają problemy z prostatą?

Sam wstyd mężczyzny i strach przed ośmieszeniem się przed ukochaną tylko pogarsza sytuację. Jeżeli u podłoża problemu leży nadwrażliwość żołędzi prącia wywołana infekcją lub nadpobudliwość nerwu sromowego czy zbytnie napięcie mięśni zwieracza cewki moczowej, to stosuje się leczenie farmakologiczne. Można oczywiście połączyć tę metodę z ćwiczeniami.

Jak podkreślają seksuolodzy i psychologowie, zarówno popęd seksualny, jak i to, jakie bodźce wywołują u nas podniecenie oraz jak długo trwa wzwód, zanim nastąpi wtrysk, zależy w przeważającej mierze od psychiki. Nie od dziś wiadomo, że każda intymna sytuacja zaczyna się w głowie. Bez odpowiedniego podejścia i nastawienia może w ogóle nie dojść do erekcji. Dlatego wszelkie fizjologiczne przyczyny przedwczesnego wytrysku odgrywają dużo mniejszą rolę. Rozwiązanie problemu leży przede wszystkim w myślach i uczuciach panów. – czytamy na health.harvard.edu

Bardzo ważne jest wsparcie samej partnerki. Jeżeli jesteśmy w stałym związku, to dużo łatwiej będzie znaleźć sposoby na przedwczesny wytrysk, np. poprzez wspólne, intymne ćwiczenia. Kluczowe znaczenie ma tutaj wzajemny szacunek i zrozumienie.

Jak wydłużyć stosunek? Domowe, naturalne sposoby.

szczęśliwa para w sypialni

Istnieje szereg metod na radzenie sobie ze zbyt szybko następującą ejakulacją. Można przed stosunkiem wypić niewielką ilość alkoholu, który sam w sobie opóźnia moment szczytowania na skutek rozrzedzenia krwi. Jak jednak powszechnie wiadomo, jest to substancja uzależniająca, o zgubnym wpływie na zdrowie, więc pomaganie sobie w ten sposób za każdym razem, gdy chcemy współżyć, nie jest do końca dobrym pomysłem.

Intymne ćwiczenia

Metody na to, jak wydłużyć stosunek znane są już od kilku tysięcy lat. Kamasutra i Tantra to starożytne, hinduskie praktyki seksualne, opisujące powolne formy seksu, które pozwalają dowolnie wydłużać stosunek i doznawać w ten sposób większej i dłuższej przyjemności. Są to więc naturalne, domowe sposoby na przedwczesny wytrysk, które są bezpieczne dla obojga partnerów. W celu określenia tego rodzaju ćwiczeń używa się skrótu APE (ang. Anti Premature Ejaculation).

Metoda trzech palców

Pierwszym ćwiczeniem jest uciskanie krocza pomiędzy moszną a odbytem. Należy przycisnąć mocno trzema palcami to miejsce w momencie, gdy partner czuje zbliżający się wytrysk i poczekać, aż podniecenie minie. W ten sposób kochankowie zyskują dodatkowych kilka minut.

Trening mięśni Kegla

Kolejnym doskonałym ćwiczeniem jest trening mięśni Kegla. Mężczyzna leży na plecach z nogami ugiętymi w kolanach i napina mięśnie Kegla, umiejscowione pomiędzy odbytem a jądrami. Wytrzymuje tak około 30 sekund i rozluźnia mięśnie. Czynność powtarza się kilkadziesiąt razy. Najlepsze rezultaty można uzyskać, trenując mięśnie Kegla 2 razy dziennie.

W ten sposób partner zaczyna bez problemu radzić sobie z powstrzymywaniem momentu ejakulacji w trakcie współżycia. Z czasem można dojść do takiej wprawy, że wydłużenie stosunku przestanie sprawiać problem i zależeć będzie tylko od woli mężczyzny. Trening mięśni Kegla jest bardzo popularnym środkiem zaradczym, stosowanym na przedwczesny wytrysk w tzw. seksie tantrycznym.

Stosunek przerywany

Napinanie mięśni Kegla wykonuje się także wspólnie z inną metodą, polegającą na wycofaniu członka z pochwy w momencie, gdy mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk. Najlepiej równocześnie napiąć wtedy mięśnie Kegla na około 10 sekund lub wykonać kilka-kilkanaście szybkich skurczów i rozluźnień. Sam stosunek można również odbywać naprzemiennie z innymi rodzajami pieszczot i pocałunkami lub pozostawić członka w pochwie, ale bez wykonywania ruchów frykcyjnych. Partner przerywa wykonywanie pchnięć, wycofuje prącie i wspólnie z partnerką podejmują inne formy seksu bądź pozostaje w partnerce bez ruchu. Ponowne współżycie podejmuje się dopiero po całkowitym uspokojeniu emocji.

Techniki uciskowe

W momencie, gdy mężczyzna czuje zbliżający się wytrysk może też sam lub z pomocą kobiety ścisnąć główkę penisa w miejscu ujścia cewki moczowej i przytrzymać tak aż do momentu, gdy poczuje, że napięcie opadło. Dopiero wtedy można wznowić stymulację lub pełny stosunek. Czynność powtarzamy za każdym razem, gdy partner czuje zbliżający się moment szczytowania.

Odpowiednie pozycje

Aby osłabić nieco pożądanie, warto zwrócić uwagę na pozycję seksualne, jakie wybieramy. Te mniej wygodne, które uniemożliwiają głęboką penetrację i zmuszają do skupienia się na utrzymaniu ciała w nie do końca komfortowej pozycji, mogą odwlec w czasie orgazm. Dobre efekty da więc wybieranie ich na początku stosunku, a z pewnością partnerzy nieco przedłużą wspólne pieszczoty.

Druga szansa

Jeżeli doszło do wytrysku krótko po rozpoczęciu stosunku, warto nie kończyć w tym momencie pieszczot. Wiele par podejmuje ponowną próbę współżycia, w wyniku której udaje się utrzymać erekcję oraz doprowadzić do kolejnej ejakulacji. Zazwyczaj wtedy akt seksualny trwa wtedy dużo dłużej, co zadowala oboje partnerów.

Częste współżycie

Niemałe znaczenie ma także regularne współżycie. U mężczyzn, którzy zbyt rzadko uprawiają seks, pojawia się silne napięcie erotyczne. Rozładowywanie go w wyniku częstej masturbacji sprawia, że z czasem coraz bardziej się ono nasila. Aby uniknąć falstartu w łóżku, należy jak najczęściej odbywać stosunki płciowe z partnerką. W ten sposób zostają zaspokojone naturalne potrzeby zarówno kobiet, jak i mężczyzn, a panów cechuje większy spokój, opanowanie i umiejętność kontroli własnego ciała.

Należy pamiętać, że wszystkie te ćwiczenia wymagają systematyki. Aby wypracować sobie umiejętność odwlekania w czasie momentu ejakulacji, należy wykazać się dużą cierpliwością i konsekwencją. Wymienione metody można ze sobą dowolnie łączyć, co zazwyczaj daje bardziej zadowalające rezultaty.

Leki, maści i inne medykamenty na przedwczesny wytrysk

środki farmakologiczne na przedwczesny wytrysk

Istnieją także inne sposoby na przedwczesny wytrysk jak np. prezerwatywy nawilżane odpowiednimi środkami, tabletki, czy kremy znieczulające. Mechanizm działania tego typu preparatów opiera się na regulacji gospodarki hormonalnej i sterowaniu wydzielaniem neuroprzekaźników bądź wywołaniu chwilowego braku czucia w narządach rozrodczych.

Hormonem odpowiedzialnym za wyzwalanie i przeżywanie orgazmu jest dopamina. Serotonina z kolei powstrzymuje wytrysk. Jedną z przyczyn przedwczesnej ejakulacji jest więc zbyt wysoki poziom dopaminy w ustroju przy jednocześnie zbyt małym stężeniu serotoniny.

Istnieją tabletki zawierające dapoksetynę, która reguluje poziom obu hormonów. Bardzo szybko wchłania się ona w jelicie cienkim oraz równie szybko usuwana jest z organizmu, dlatego uważana jest za bezpieczny i nieszkodliwy preparat. Środek reguluje gospodarkę hormonalną i często poprawia także ogólne samopoczucie.

Lek ten jest skuteczny już przy pierwszym zastosowaniu, jednak zawsze jest to rodzaj ingerencji farmakologicznej, z czego warto zdawać sobie sprawę. Jeżeli natomiast chodzi o maści, kremy, żele i aerozole znieczulające, to posiadają one w swoim składzie lidokainę i prilokainę. Związki te opóźniają wytrysk, znieczulając prącie w miejscu żołędzi. Mają one jednak również skutki uboczne w postaci drętwienia członka, późniejszych problemów z erekcją, a także zmniejszeniem intensywności doznań u partnerki. Preparaty na bazie substancji znieczulających mogą więc z czasem doprowadzić do odwrotnego problemu, a więc kłopotów ze szczytowaniem u obojga partnerów.

Prezerwatywy wydłużające stosunek również pokryte są preparatami znieczulającymi. Zwykła prezerwatywa, stosowana zwykle w celu zabezpieczenia się przed niechcianą ciążą lub zakażeniem chorobami wenerycznymi, również odwleka w czasie moment ejakulacji, ponieważ redukuje natężenie bodźców docierających do błon śluzowych prącia.

Niektórzy panowie próbują nawet założyć więcej niż jedną prezerwatywę na członka, co z pewnością zmniejsza doznania czuciowe w miejscach intymnych, niestety również u partnerki. Na rynku dostępne są też prezerwatywy z grubszego lateksu.

Pamiętajmy, że wszelkiego rodzaju leki, maści i inne medykamenty powinny być ostatecznością. Warto w pierwszej kolejności wypróbować naturalne sposoby na przedwczesny wytrysk w postaci ćwiczeń. Przemawia za tym nie tylko bezpieczeństwo ich stosowania, ale również przyjemność płynącą z dłuższego zbliżenia z ukochaną.

Dopiero gdy po kilku miesiącach regularnego trenowania nie zauważymy zadowalających rezultatów, warto rozważyć inne opcje. Nie sposób pominąć faktu, że kluczowe znaczenie w przedłużeniu stosunku, a tym samym satysfakcjonującym pożyciu intymnym ma otwartość, szczerość i spokój. Jeżeli dysponujemy zdrowym dystansem do własnej osoby oraz stale pracujemy nad zwiększeniem pewności siebie, z pewnością łatwiej będzie poradzić sobie ze wstydliwym problemem, jakim jest przedwczesny wytrysk.

Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz