Suchość pochwy to o wiele powszechniejszy problem, niż mogłoby się wydawać – może pojawiać się już u młodych kobiet, narażając je na infekcje i podrażnienia oraz znacznie zmniejszając przyjemność odczuwaną podczas stosunków seksualnych. Z czego wynika i jak sobie z nim radzić?

Ścianki pochwy są naturalnie nawilżane przez śluz chroniący je przed wchłanianiem się patogenów oraz ułatwiający odbywanie stosunków seksualnych. Niestety, z różnych przyczyn jego produkcja może znacznie się zmniejszyć, co powoduje spory dyskomfort i naraża kobiety na wiele nieprzyjemnych przypadłości. Wbrew powszechnej opinii nie jest to problem dotykający wyłącznie kobiet po menopauzie. Co warto wiedzieć o suchości pochwy?

Jakie są przyczyny suchości pochwy?

jakie są przyczyny suchości pochwy

Suchość pochwy jest problemem powodującym ogromny dyskomfort w życiu codziennym. U kobiet dotkniętych tą przypadłością bardzo często występuje pieczenie i podrażnienie w okolicach pochwy i sromu. Objawy mogą pojawiać się nawet na skutek chodzenia oraz nasilają się podczas stosunków seksualnych. Wiele pań dowiaduje się o problemie właśnie podczas seksu, kiedy na skutek braku odpowiedniego nawilżenia ścianek pochwy pojawia się nieprzyjemny opór, często prowadzący do bolesnych otarć i pęknięć skóry. U niektórych kobiet do objawów zaliczają się też żółtawe upławy oraz częste infekcje układu moczowego.

Suchość pochwy może pojawić się na skutek wielu różnych przyczyn. Jest bardzo często powiązana z okresem przekwitania, dlatego kojarzy ją się właśnie jako jeden z symptomów menopauzy. W okresie tym w kobiecym ciele dochodzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej – na skutek spadku poziomu estrogenów nawilżenie pochwy staje się o wiele mniejsze, co w połączeniu z osłabieniem nabłonka wiąże się z większym ryzykiem występowania chorób i infekcji. Jest to jedna z głównych przyczyn unikania seksu przez kobiety po menopauzie – zbliżenia stają się wtedy bolesne i niekomfortowe. Zmiany hormonalne podczas menopauzy zwiększają też zagrożenie wystąpienia zanikowego zapalenia pochwy.

Wahania poziomu hormonów płciowych mogą jednak wystąpić również u młodszych kobiet, np. w niektórych fazach cyklu menstruacyjnego, w czasie ciąży oraz w okresie karmienia. Także w tych przypadkach przez niski poziom estrogenów może dojść do zaburzenia nawilżenia pochwy, które prowadzi do nieprzyjemnych dolegliwości.

Suchość pochwy może wyniknąć również na skutek źle dobranej antykoncepcji hormonalnej. Jeśli problem pojawił się po rozpoczęciu przyjmowania tabletek, należy zgłosić to swojemu ginekologowi – powinien dobrać inny preparat. Najczęściej zmiana produktu sprawia, że nawilżenie wraca do normy.

Inną przyczyną suchości pochwy są zmiany wynikające z przebytych chorób, zabiegów, operacji lub innych form inwazyjnego leczenia, np. po chemioterapii.

Za słabsze nawilżenie może odpowiadać także infekcja bakteryjna lub grzybicza. W takim przypadku konieczne będzie zwrócenie się po pomoc do ginekologa – lekarz określi rodzaj problemu i dobierze odpowiednie leczenie. Warto wiedzieć, że infekcje mogą być powodowane przez suchość pochwy, która pojawiła się na skutek innych przyczyn.

Czy każdą kobietę mogą spotkać problemy związane z nieprawidłowym nawilżeniem pochwy?

Suchość pochwy jest dość częstym problemem, choć nie mówi się o nim dużo. Większość kobiet jest nim zagrożona w okresie menopauzy, jednak może wystąpić znacznie wcześniej ze względu na problemy hormonalne, infekcje czy choroby.

Choć nie każda kobieta będzie mierzyła się z tą przypadłością przed 50. rokiem życia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że problem się pojawi, choćby tymczasowo. Z tego względu warto szczególnie zadbać o swoje okolice intymne, by móc cieszyć się ich zdrowiem jak najdłużej. W razie pojawienia się objawów suchości pochwy należy również jak najszybciej reagować, sięgając po odpowiednie środki lub korzystając z pomocy specjalistów.

Jak zapobiegać suchości pochwy?

Suchość pochwy może pojawić się na skutek pewnych zaniedbań, dlatego można z powodzeniem jej zapobiegać lub opóźnić jej pojawienie się. Przede wszystkim warto zatroszczyć się o odpowiednią higienę, by zmniejszyć ryzyko wystąpienia infekcji.

Duże znaczenie mają także używane kosmetyki do higieny intymnej – nie powinno się w tym celu używać zbyt agresywnych środków, które zaburzają delikatną florę bakteryjną pochwy. Nawet łagodne płyny nie powinny być używane zbyt często – na co dzień warto ograniczyć się do dokładnego mycia z pomocą czystej, ciepłej wody.

Aby zmniejszyć ryzyko pojawienia się infekcji należy zwracać również uwagę na jakość noszonej bielizny. Najlepiej sprawdzą się wygodne majtki z wysokogatunkowych, przewiewnych tkanin. Znaczenie ma również piżama – powinno się zrezygnować z bardzo ciepłych lub obcisłych spodni na rzecz luźniejszych koszul nocnych.

Leczenie suchości pochwy

Kiedy pojawi się już problem z suchością pochwy, należy jak najszybciej go zwalczyć. Może szybko doprowadzić do infekcji i otarć oraz odebrać całą przyjemność ze stosunków seksualnych, przy czym najprawdopodobniej nie zniknie sam. Z tego względu należy koniecznie rozpoznać przyczynę tego zjawiska – pozwoli to obrać najskuteczniejszą strategię jego eliminacji. W jaki sposób można walczyć ze zbyt słabym nawilżeniem ścianek pochwy?

Tabletki na suchość pochwy

tabletki na suchość pochwy

Najwygodniejszym, a przy tym bardzo skutecznym i polecanym sposobem jest stosowanie odpowiednich tabletek, które mają za zadanie przywrócić naturalne nawilżenie pochwy. Na rynku dostępne są preparaty przeznaczone specjalnie dla kobiet z tym problemem.

Największą popularnością cieszą się tabletki Femin Plus, które kompleksowo wspierają funkcje seksualne pań. Wykorzystują naturalne składniki, które przywracają prawidłową ilość śluzu na ściankach pochwy oraz poprawiają ukrwienie narządów intymnych, przyczyniając się do odczuwania większej przyjemności podczas seksu.

Ich dodatkową zaletą jest intensyfikacja orgazmów oraz wyrównanie poziomu hormonów, dzięki czemu eliminują większość przyczyn suchości pochwy. Regularne stosowanie tabletek pozwala zadbać o swoje zdrowie seksualne, zmniejszając ryzyko wystąpienia problemów oraz zwalczając istniejące już nieprawidłowości.

Żele i kremy dopochwowe

żele i kremy nawilżające pochwę

Suchość pochwy można leczyć również z pomocą specjalnych żeli i kremów dopochwowych, które są dostępne w aptekach. Na rynku można znaleźć preparaty bez recepty, jednak przed ich przyjmowaniem warto skonsultować się z lekarzem – często niedostateczna ilość śluzu jest spowodowana poważniejszymi problemami, które powinny zostać wykluczone przez specjalistę. W razie ich wystąpienia zaproponuje on również najbardziej właściwe leczenie.

Głównym zadaniem żeli i kremów dopochwowych jest zwiększenie nawilżenia pochwy oraz przywrócenie jej naturalnego pH, co zapobiega namnażaniu się bakterii i występowaniu infekcji.

Globulki dopochwowe

globulki dopochwowe

Wśród preparatów polecanych na tę dolegliwość znajdują się globulki dopochwowe zawierające kwas hialuronowy. Jest on naturalną substancją wytwarzaną w ludzkim ciele, dlatego stanowi bezpieczne i skuteczne rozwiązanie.

Kwas hialuronowy łagodzi podrażnienia i przyspiesza regenerację błony śluzowej – z tego względu globulki z tym składnikiem są stosowane zarówno przy suchości pochwy związanej z menopauzą, jak i po porodach lub zabiegach. Preparaty tego typu zmniejszają także ból podczas stosunku, jeśli wynika on ze zbyt niskiego nawilżenia okolic intymnych.

Na rynku znajdują się również globulki dopochwowe z zawartością kwasu mlekowego – naturalnego probiotyku, będącego jednym ze składników naturalnego śluzu pochwy. Pozytywnie wpływa on na mikroflorę układu płciowego, dzięki czemu zapobiega mnożeniu się szkodliwych bakterii i grzybów, prowadzących do infekcji.

Preparaty z estrogenem

preparaty z estrogenem

Jednym ze sposobów walki z suchością pochwy są też preparaty zawierające estrogen. Są one jednak dostępne wyłącznie na receptę i muszą zostać przepisane przez lekarza. Najczęściej zaleca się je w przypadku kobiet, u których problem jest bezpośrednio związany ze spadkiem poziomu hormonów na skutek menopauzy.

Dostępne są leki w formie tabletek, żeli oraz kremów z niewielką zawartością estrogenów. Działają one jedynie miejscowo, dzięki czemu m.in. przywracają naturalne nawilżenie w pochwie. Nie wpływają jednak na inne objawy menopauzy, takie jak np. wahania nastroju.

Podsumowanie

Suchość pochwy to dolegliwość, która może spotkać kobiety w każdym wieku, choć najczęściej pojawia się podczas menopauzy jako skutek zmian hormonalnych. Do jej przyczyn zalicza się także infekcje bakteryjne lub grzybicze, źle dobraną antykoncepcję hormonalną, ciążę i okres po porodzie oraz zmiany wynikające z przebytych chorób, zabiegów lub branych leków.

Brak odpowiedniego nawilżenia okolic intymnych wiąże się z przykrymi konsekwencjami – zwiększa podatność na infekcje, a także jest przyczyną nieprzyjemnego pieczenia oraz bólu podczas stosunków seksualnych, co finalnie może przełożyć się na spadek libido.

Problem można rozwiązać z pomocą dostępnych środków, mających na celu poprawę nawilżenia pochwy. Łatwo dostępnym i skutecznym sposobem są naturalne tabletki, można skorzystać też z kremów, żeli oraz globulek.

 

Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz