Żeń-szeń to bylina, której właściwości zdrowotne znane są od tysięcy lat. Popularny na całym świecie gingseng stosowany jest między innymi na potencję. Czy faktycznie żeń-szeń może poprawić zdolność seksualną? Czy żeń-szeń to dobre rozwiązanie na potencję?

Zaburzenia potencji to problem, który dosięga miliony osób na całym świecie. W Polsce, z samymi problemami z osiągnięciem wzwodu zmaga się blisko 3,5 miliona Polaków. A przecież problemy z potencją (według definicji encyklopedycznej) to także:

 • niezdolność do wystąpienia podniecenia seksualnego i orgazmu
 • zaburzenia wytrysku (m.in. przedwczesny wytrysk)

W związku z naprawdę dużą skalą problemów, nie dziwi fakt, iż rozwiązania alternatywne – takie jak dieta na potencję, cieszą się sporą popularnością. Spore zainteresowanie domowymi sposobami takimi jak stosowanie ziół  na potencję lub spożywanie suplementów diet bądź kompleksów witamin i minerałów na poprawę potencji potęguje fakt, iż wielu mężczyzn decyduje się eliminować zaburzenia na własną rękę, co jest spowodowane wstydem.

Jednym z popularniejszych produktów spożywczych wybieranych przez mężczyzn  jest właśnie żeń-szeń, mający znaczący wpływ na potencję. 

Co to właściwie jest żeń-szeń?

co to jest żeń-szeń

Żeń-szeń to gatunek reliktowej byliny z rodziny araliowatych, który pierwotnie występował na obszarach północnych Półwyspu Koreańskiego, północno-wschodnich Chin, Japoni oraz wschodniej części Rosji. Jednakowoż, ze względu na swoje liczne właściwości pro-zdrowotne, był intensywnie zbierany, co doprowadziło do tego, że dzisiaj – żeń-szeń dziko występuje na niewielkim obszarze.

Ceniony na całym świecie żeń-szeń, przez zwolenników tradycyjnej medycyny chińskiej określany jest mianem panaceum. Znany jest również jako wszechlek i gingseng.

Żeń-szeń na potencję – czy i jak działa?

jak działa żeń szeń na potencję

Przez wieki różnym roślinom przypisywano właściwości wspomagające sprawność seksualną. Lista afrodyzjaków i naturalnych suplementów na potencję – była bardzo długa. Rozwój medycyny bardzo szybko zweryfikował, że lwia część ziół i roślin tak naprawdę nie wykazuje żadnych właściwości eliminujących problemy z potencją. Bynajmniej, nie dotyczy to żeń-szenia.

Żeń-szeń na problemy z erekcją

Żeń-szeń swoją popularność zawdzięcza między innymi pozytywnemu wpływowi na zdolność do osiągania erekcji. Naukowcy z University of Ulsan College of Medicine, w badaniu z 2002 roku na 45 mężczyznach ze zdiagnozowanymi problemami z erekcją (zarówno umiarkowanymi, jak i ciężkimi) – stwierdzili znaczącą poprawę wyników erekcji i satysfakcji seksualnej.

Stosowanie żeń-szenia prowadzi do rozluźnienia mięśni gładkich ciał jamistych prącia, co uwarunkowane jest uwolnienianiem tlenku azotu (NO) indukowanym przez ginsenozydy. W wyniku wspomnianego rozluźnienia, do prącia napływa więcej krwi, co umożliwia osiągnięcie i utrzymanie erekcji.

Żeń-szeń na libido

Żeń-szeń znany jest również ze swoich właściwości afrodyzjakalnych. Przez lata wykorzystywany był jako środek stymulujący popęd seksualny, co finalnie znalazło swoje potwierdzenie w badaniach przeprowadzonych na myszach.

Co prawda, w przypadku ludzi – na libido wpływa znacznie więcej czynników, aniżeli ma to miejsce u zwierząt, jednakowoż – z całą pewnością żeń-szeń może być traktowany jako naturalny afrodyzjak.

Nie mniej jednak, niektóre badania sugerują, że wpływ żeń-szenia na popęd seksualny jest uwarunkowany czasem stosowania (wymagana długotrwała suplementacja).

Żeń-szeń na spermatogenezę

Badania przeprowadzone najpierw u zwierząt, a w późniejszym czasie także u ludzi dowiodły, że żeń-szeń to świetne rozwiązanie na zwiększenie ilości i ruchliwości plemników.

W badaniu z 1999 roku, pobrano nasienie od 23 pacjentów, u których ruchliwość plemników wynosiła od 20 do 40%. Co istotne dla próby, liczba plemników wynosiła ponad 20 × 106 / ml zgodnie ze standardem Światowej Organizacji Zdrowia. Komputerowa analiza wykazała, że po inkubacji z żeń-szeniem ruchliwość plemników wzrosła po 1-2 godzinach.

Żeń-szeń na płodność

W publikacji „Żeń-szeń i męska funkcja reprodukcyjna” możemy przeczytać, że:

Leczenie ginsenozydem Rg1 (50 μg / ml) znacznie zwiększa ruchliwość plemników i integralność błony plemników po rozmrożeniu w porównaniu ze świeżymi i nietraktowanymi rozmrożonymi plemnikami.

Pozwala to wyciągnąć wniosek, że żeń-szeń w niedalekiej przyszłości może być również stosowany w leczeniu niepłodności.

Reasumując, żeń-szeń działa – jego właściwości i pozytywny wpływ na sprawność seksualną został potwierdzony licznymi badaniami klinicznymi. Co ważne, może stanowić kompleksową odpowiedź na problemy z potencją – wszak jego spektrum działania jest naprawdę bardzo szerokie.

Żeń-szeń – nie tylko na potencję!

inne właściwości żeń-szenia

Jak już zdążyliśmy wspomnieć, właściwości żeń-szenia nie ograniczają się tylko do pozytywnego wpływu na sprawność seksualną. Żeń-szeń znajduje zastosowanie również jako środek:

 • zwiększający poziom energii w organizmie
 • poprawiający funkcje kognitywne (poznawcze)
 • zmniejszający stany zapalne
 • obniżający poziom cukru we krwi
 • stymulujący ośrodkowy układ nerwowy
 • przeciwzakrzepowy
 • obniżający poziom cholesterolu we krwi
 • ograniczający ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych
 • wzmacniający

Warto jednak zwrócić uwagę, że o ile w przypadku potencji – każda właściwość została potwierdzona badaniami, o tyle w przypadku innych właściwości żeń-szenia badania nie zawsze są jednoznaczne.

SPRAWDŹ TAKŻE: Jak jajka wpływają na potencję u mężczyzn?

Jaki żeń-szeń na potencję?

jaki żeń-szeń na potencję

Wyróżniamy kilka rodzajów żeń-szenia:

 • żeń-szeń koreański (panax ginseng)
 • żeń-szeń z Południowych Chin (panax notoginseng)
 • żeń-szeń amerykański (panax quinquefolius)
 • żeń-szeń japoński (panax japonicum)
 • żeń-szeń syberyjski (eleutherococcus senticosu)

W przypadku środków na potencję, najczęściej zastosowanie ma żeń-szeń koreański, zwany również żeń-szeniem czerwonym. Nieco rzadziej znajdzimemy ekstrakty z żeń-szenia chińskiego i amerykańskiego.

W niektórych środkach można znaleźć całą kompozycję ekstraktów z żeń-szenia. Trudno jednak określić czy takowe rozwiązanie jest korzystniejsze. Tym bardziej, że w bazach badań naukowych w kontekście właściwości poprawiających sprawność seksualną zdecydowanie najczęściej pod uwagę bierze się żeń-szeń na potencję.

Warto przy tym zauważyć, że rzadko kiedy środki na potencję bazują tylko i wyłącznie na żeń-szeniu. Z reguły, żeń-szeń jest tylko jedną z kilku substancji wchodzącej w skład konkretnego specyfiku (dotyczy topowych – najbardziej popularnych środków na potencję).

Przeciwwskazania do stosowania żeń-szenia

przeciwwskazania do stosowania

Żeń-szeń uznawany jest powszechnie za produkt zdrowy. Nie mniej, należy mieć świadomość, że w niektórych przypadkach stosowanie żeń-szenia nie jest wskazane. Po ten środek nie powinny sięgać osoby zmagające się z hemofilią i hipoglikemią. Suplementacja tej substancji nie wskazana także w przypadkach gdy pacjent boryka się z gorączką i/lub jakimikolwiek stanami zapalnymi. W przypadku chorób przewlekłych i/lub stosowania innych leków – temat suplementacji żeń-szenia warto skonsultować z lekarzem.

Idąc dalej, należy zauważyć, że długotrwałe stosowanie żeń-szenia może doprowadzić do nieprzyjemnych reakcji niepożądanych tj.:

 • biegunek
 • bezsenności
 • nadciśnienia
 • nadpobudliwości

Podobne objawy mogą występować w przypadku gdy nie zastosujemy się do dawkowania zalecanego przez producenta danego preparatu.

Autor

Poruszamy kontrowersyjne, intymne i wstydliwe tematy. Publikujemy treści traktujące o problemach fizycznych, psychicznych i defektach urodowych. Z nami pozbędziesz się największych kompleksów.

Napisz komentarz