Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Czym jest stres?

Czym jest stres i skąd się bierze?

Data publikacji 18 kwietnia, 2024

Stres jest zjawiskiem, które towarzyszy nam na co dzień. W dobie XXI wieku staje się nieodzownym elementem naszej rzeczywistości, wpływając na jakość naszego życia, samopoczucie, a nawet zdrowie. W tym artykule spróbujmy dogłębnie zrozumieć, czym jest stres, skąd się bierze oraz jak skutecznie radzić sobie z tym zjawiskiem.

Czym jest stres?

Mówiąc najprościej, stres to naturalna reakcja organizmu na sytuacje trudne, wymagające, wywołujące napięcie. Stan ten charakteryzuje się zbiorem różnorodnych reakcji fizjologicznych, emocjonalnych, a także behawioralnych. Stres to zjawisko, które ma wielowymiarowy charakter – obejmuje on zarówno sferę fizyczną, jak i psychiczną człowieka, a także jego relacje z otoczeniem.

Od strony biologicznej, pod wpływem stresu dochodzi do szeregu zmian w organizmie. Ciało w wyniku stresu wydziela hormony, takie jak adrenalina, noradrenalina i kortyzol. Te hormony wpływają na przyspieszenie pracy serca, wzrost ciśnienia krwi, przyspieszenie oddechu. Możemy to odczuwać jako „mrożenie” w żołądku, suchość w ustach, czy drżenie rąk.

Stres można podzielić na eustres, czyli stres pozytywny, który pobudza do działania, zwiększa mobilność i efektywność, oraz dystres, który jest stresem negatywnym, prowadzącym do wycieńczenia organizmu, niemożności zrelaksowania się, czy poczucia permanentnego napięcia i niepokoju.

Skąd się bierze stres?

Źródło stresu może być bardzo różne i w dużym stopniu zależy od indywidualnych predyspozycji danej osoby, jej osobowości, sposobu radzenia sobie z problemami, a także aktualnej sytuacji życiowej. Zjawisko to jest efektem tzw. stresorów, czyli czynników sprawiających, że czujemy się zestresowani. To mogą być różne zdarzenia, sytuacje czy obiekty. Choćby nadmiar obowiązków w pracy, problemy w życiu osobistym, konflikty w relacjach z innymi ludźmi, a nawet zmiana pogody czy hałas.

Generalnie, stresory można podzielić na zewnętrzne i wewnętrzne. Do stresorów zewnętrznych zaliczyć można na przykład problemy z pracą, emocje wywołane trudnymi sytuacjami życiowymi, stosunki międzyludzkie. Stresory wewnętrzne mogą natomiast wynikać z naszych myśli, obaw, lęków, czy przekonań. Przykładowym stresorem wewnętrznym może być choćby poczucie niewystarczania, lęk przed porażką czy presja perfekcjonizmu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Aby radzić sobie ze stresem skutecznie, najważniejsza jest świadomość jego występowania i umiejętność odpowiedniego reagowania. Znane są różne metody radzenia sobie ze stresem, na przykład techniki relaksacyjne, jak medytacja, ćwiczenia oddechowe, jogi, czy automasaż. Pomocne mogą być również aktywność fizyczna, zdrowa dieta, odpowiednia ilość snu i odpoczynek.

Wiele strategii radzenia sobie ze stresem opiera się na zmianie myslenia. Jak wiadomo, to nasze myśli, przekonania, oczekiwania wywołują wiele naszych emocji, także tych negatywnych. Warto więc zadbać o pozytywne nastawienie, nauczyć się akceptować swoje słabości i ograniczenia, a także ćwiczyć umiejętność radzenia sobie z niepowodzeniami.

Czasem warto skorzystać z pomocy specjalistów – psychologów, terapeutów. Szczególnie gdy stres jest chroniczny, poważnie wpływa na jakość naszego życia, zdrowie, gdy towarzyszą mu inne objawy, takie jak problemy ze snem, lęki, depresja. Nie warto lekceważyć takich sygnałów – skuteczna pomoc specjalistów może znacznie poprawić jakość naszego życia.

Stres jest elementem naszej rzeczywistości, z którym na co dzień musimy się zmierzyć. Ważne jest, by umieć go rozpoznać, zrozumieć, skąd się bierze i jak skutecznie z nim walczyć. To klucz do zdrowia, satysfakcji z życia i wysokiej jakości codziennego bytu.

Redakcja sferaintymna.pl

Zobacz, co przygotował nasz zespół redakcyjny! Znajdziesz tu wszystko o modzie, urodzie i wielu innych tematach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?