Jak wygląda proteza na zatrzaski i ile kosztuje?
Data publikacji 14 marca, 2024Zarówno niekompletny jak i pełny brak zębów to problem, z którym zmaga się wiele osób, bez względu na wiek. Rozwiązaniem mogą być różnego typu protezy, wśród których coraz większą popularność zyskują te na zatrzaski. Często są to rozwiązania dedykowane osobom, dla których tradycyjna proteza nie sprawdza się. Przejdźmy do szczegółów.
Jak działa proteza na zatrzaski?
Proteza na zatrzaski to innowacyjne rozwiązanie, które różni się od standardowych protez ruchomych. Wyróżnia się większym komfortem używania i funkcjonalnością. System działa na zasadzie specjalnych zatrzasków montowanych na stałe w żuchwie lub szczęce pacjenta – to one stanowią podstawę dla protezy. Sam proces polega na tym, że do kości implantuje się za pomocą chirurgicznego frezu specjalne śruby. Po odpowiednim czasie, kiedy kość już ścieli ze śrubą, na powierzchnię dziąsła zakłada się zatrzask, do którego będzie wpinana proteza.
Przykładem mogą być protezy overdenture, które na jednej szczęce montuje się na co najmniej dwóch implantach. Natomiast na protezę pełną (bezzębną) potrzeba już co najmniej 4 implantów. Dla każdego pacjenta dobierany jest indywidualny rodzaj i liczba implantów, wszystko zależy od kondycji kości pacjenta i jego potrzeb.
Proteza na zatrzaski, mimo że jest ruchoma, nie powoduje dyskomfortu podczas jedzenia czy mówienia. Jest wygodna i stabilna, jednak w przeciwieństwie do protez stałych, można ją łatwo zdjąć do czyszczenia. To zdecydowany plus dla osób starszych lub mających trudności z utrzymaniem higieny jamy ustnej.
Zalety protezy na zatrzaski
Jedną z największych zalet protezy na zatrzaski jest komfort noszenia oraz stabilność. Eliminuje się problem przemieszczania się protezy podczas jedzenia, mówienia, czy nawet śmiechu. Dzięki temu pacjent może poczuć większą pewność siebie. Poza tym proteza na zatrzaski jest bardzo dyskretna – nie jest widoczna ani dla otoczenia, ani samego pacjenta.
Proteza na zatrzaski pomaga także chronić resztki naturalnej kości szczęki, przeciwdziałając jej atrofii, co jest naturalnym procesem po utracie zębów. Starannie dobrane wsporniki nie przeciążają struktury kości, co pozwala utrzymać ją w lepszej kondycji na długie lata.
W efekcie pacjent nie tylko zyskuje pełną funkcjonalność zgryzu, ale także zadbane, estetyczne zęby, które wyglądają niemal jak naturalne. Wielu pacjentów chwali sobie prostotę czyszczenia takiego typu protezy, które są łatwe do zdejmowania i zakładania.
Ile kosztuje proteza na zatrzaski?
Cena protezy na zatrzaski zależy od wielu czynników, takich jak: liczba potrzebnych implantów, stan zdrowia pacjenta, materiał, z którego wykonana jest proteza, a także cena samego zabiegu, która może różnić się w zależności od kliniki. Nie da się jednoznacznie podać jednej, stałej ceny, ale zazwyczaj koszt takiego rozwiązania oscyluje w granicach od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Najtańsze modele zaczynają się już od ponad 1000 złotych.
Warto podkreślić, że mimo początkowego, wyższego wydatku, proteza na zatrzaski to inwestycja na lata. Wyróżnia się ona długowiecznością, a koszty ewentualnej konserwacji i naprawy są zdecydowanie niższe niż w przypadku tradycyjnych protez. Ponadto, cena nie powinna być jedynym czynnikiem decydującym – proteza na zatrzaski to komfort i jakość życia, których nie da się przeliczyć na żadną kwotę.
Treści prezentowane na stronie mają na celu poprawę komunikacji między Użytkownikiem a jego lekarzem i nie powinny zastępować tej relacji. Nasza strona służy jedynie celom informacyjno-edukacyjnym. Przed podjęciem jakichkolwiek działań na podstawie zawartych tu informacji, zwłaszcza w dziedzinie medycyny lub innych dziedzin specjalistycznych, konieczna jest obowiązkowa konsultacja z lekarzem.