Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś
Lifestyle Kim jest neurotyk?

Kim jest neurotyk? Poznaj cechy tej osoby

Data publikacji 18 kwietnia, 2024

Współczesne społeczeństwo ciągle narażone na stres, ciśnienie i natłok obowiązków, zdaje się być idealnym gruntiem do rozwoju zaburzeń, takich jak nerwica. W głównej mierze, są to osoby neurotyczne, które na własnej skórze odczuwają stopniowe pogarszanie się jakości życia. Jest to problem, który dotyka coraz szersze grono osób. Ale kim jest neurotyk? Czy to określenie wydobyte prosto z podręczników do psychopatologii, czy może opis, który znajduje zastosowanie w codziennym życiu?

Kim jest neurotyk?

W potocznym ujęciu neurotyk to osoba, która żyje w stanie chronicznego stresu, ma tendencję do przedwczesnych, często nieproporcjonalnych reakcji emocjonalnych i zawsze oczekuje najgorszego. Pogorszone samopoczucie, zaburzenia snu, zwiększona irytowalność to tylko niektóre z objawów, które mogą sugerować, że zagadnienia neurotyczne dotyczą już nas lub najbliższego otoczenia. Neurotyzm to nie tylko kategoria medyczna, ale może to być także sposób, w jaki osoba postrzega i doświadcza świata.

Z medycznego punktu widzenia neuroza, a tym samym neurotyk, to osoba cierpiąca m.in. na natrętne myśli, lęki, stany somatyczne wynikające z silnego napięcia psychicznego czy też zaburzeń snu. Neurotyk to osoba, która mimo braku istotnych zmian w swoim organizmie doświadcza konkretnych, nieprzyjemnych objawów. Tym samym ethos neurotyka koncentruje się wokół chronicznego napięcia, które wynika głównie ze sposobu, w jaki interpretuje swoje doświadczenia życiowe.

Objawy neurotyczne

Objawy neurotyczne są bardzo różnorodne. Zawierają w sobie zarówno elementy psychiczne, jak i somatyczne. W pierwszym przypadku mamy do czynienia głównie z przeżywaniem silnego lęku, natrętnym myśleniem czy też z obniżeniem nastroju. Natomiast w drugim przypadku objawy somatyczne często występują jako ból bez organicznego tła, tiki nerwowe, nudności, zawroty głowy, drżenie rąk itp.

Wśród najbardziej typowych objawów neurotycznych należy wymienić:

  • Natłok myśli, które nawracają mimo braku chęci na ich powrót.
  • Stałe poczucie lęku, które nie jest proporcjonalne do sytuacji, w której się znajdujemy.
  • Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem.
  • Zahamowanie, nieśmiałość, trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi ludźmi.
  • Zaburzenia snu, chestność budzenia się w nocy lub przedwczesne budzenia się rano.
  • Zaburzenia apetytu, zarówno jego zwiększenie, jak i zmniejszenie.

Przyczyny neurotycznego zachowania

Przyczyny neurotycznego zachowania są różne i na ogół specjaliści zgadzają się, że jest to wynik interakcji wielu czynników, zarówno osobniczych, jak i środowiskowych. Wśród nich najczęściej wymienia się:

  1. Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego, które mogą być genetycznie uwarunkowane lub wynikać z innych przyczyn biologicznych. Przesunięcie równowagi neuroprzekaźników w mózgu może prowadzić do zaburzeń emocji i zachowania.
  2. Wydarzenia życiowe – traumatyczne doświadczenia, przewlekły stres, niezdrowe wzorce zachowania wyniesione z rodziny, a także nierozwiązywane problemy mogą prowadzić do neurotycznego zachowania.
  3. Osobowość – cechy takie jak perfekcjonizm, skłonność do samokrytycyzmu, niska samoocena i przewlekłe poczucie niepokoju mogą sprzyjać rozwoju neurozy.
  4. Dysfunkcyjne schematy poznawcze – naruszenie zdolności do adekwatnej interpretacji rzeczywistości, skłonność do katastrofizowania, problematyka związana z kontrolą i więzią emocjonalną.

Ważne jest, by pamiętać, że neuroza nie musi być równoznaczna z przypieczętowaną diagnozą. To także doskonałe zaproszenie do pracy nad sobą i rozwoju. Wsparcie psychiatry, psychoterapeuty, a czasami nawet farmakoterapia, może okazać się nieocenione w procesie odzyskiwania zdrowia psychicznego i powrotu do pełnej sprawności bio-psycho-społecznej.

Redakcja sferaintymna.pl

Zobacz, co przygotował nasz zespół redakcyjny! Znajdziesz tu wszystko o modzie, urodzie i wielu innych tematach!

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?