Jak zawijać parówki w cieście francuskim?
Data publikacji 4 kwietnia, 2024Zakąski i przekąski z własnej kuchni to przede wszystkim gwarancja jakości i smaku. A parówki zawinięte w cieście francuskim są nie tylko niezwykle łatwe do przygotowania, ale również dają pole do popisu dla naszej kulinarnych wyobraźni. Sprawdźmy więc, jak krok po kroku przygotować ten klasyczny przysmak.
Jak zawijać parówki w cieście francuskim?
Zanim przystąpimy do zawijania parówek w cieście, powinniśmy pomyśleć o odpowiedniej ich ilości i wielkości. Parówki powinny być dobrze osuszone z nadmiaru wilgoci – można je obsuszyć ręcznikiem papierowym. Cienkie placki ciasta francuskiego mamy przeróżne – od tych większych, po te mniejsze. Jeśli jednak Twoje parówki są dość duże, pomyśl o zastosowaniu nieco większych płatów ciasta. Nie zapominaj również o odpowiednim ułożeniu parówek na cieście jeszcze przed zaczęciem zawijania – dzięki temu całość będzie równomierna i estetyczna – a to przekłada się na jeszcze lepszy smak.
Odpowiednia ilość nadzienia
Kolejnym krokiem w przygotowaniu parówek w cieście francuskim jest odpowiednie przygotowanie nadzienia. O wiele łatwiej zawija się parówki, które są dobrze osuszone i nie mają nadmiaru wilgoci. Nie zapominaj o dodatkach. Mojonym keczupem, musztardą czy sosem BBQ możesz nasmarować ciasto już przed zawinięciem parówki. Oczywiście, ilość dodatków zależy tylko i wyłącznie od indywidualnych upodobań. Ważne, by nie przesadzić – jakość w tym przypadku wygrywa z ilością.
Wybór najlepszych składników
Właściwy skład i jakość produktów to klucz do sukcesu. A parówki w cieście francuskim to znakomity przykład potrawy, w której brak skomplikowanych technik kulinarnej, ale za to dużą rolę odgrywają składniki. Nie jest ważne, czy używamy parówek z drobiu, wołowiny, czy wieprzowiny. Ważne, żeby była to dobra jakość. Ciasto francuskie powinno być świeże, bez problemu możemy je kupić w każdym supermarkecie. Ale jeśli mamy na to czas i ochotę, ciasto francuskie możemy zrobić sami. Tak przygotowane ciasto, z dobrego masła i mąki, może absolutnie podbić smak naszych parówek.
Sposób zawijania i formowanie
Istnieje wiele technik zawijania parówek w cieście francuskim, ale najważniejsze jest to, aby ciasto było dobrze naklejone. Możemy to osiągnąć za pomocą specjalnego kleju z jajka i mleka. Drobna, ale ważna kwestia, to nacięcia na ciasto. Nacięcia powinny być dokonywane na górze ciasta, po obu stronach parówki. Dzięki nim ciasto podczas pieczenia ładnie się otworzy i stworzy efektowny wygląd. Aby parówki były równomiernie upieczone i miały złocisty kolor, można je posmarować rozmąconym jajkiem. Pieczemy około 20 minut, do momentu, aż ciasto nabrało złocistego koloru. Smacznego!